قم-ایرنا- استاندار قم با اشاره به وجود منابع و ذخایر معدنی غنی در قم بر لزوم برنامه ریزی در جهت استفاده از این ظرفیت ها برای کمک به توسعه استان تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی استانداری قم، بهرام سرمست عصر پنجشنبه در جلسه شورای معادن استان افزود: قم از ظرفیت های معدنی بسیار خوبی برخوردار است و راهکارهای قانونی برای اکتشاف و بهره برداری نیز مشخص شده که این راهکارها باید عملیاتی شود.
وی در ادامه از تصویب ایجاد بازارچه گوهرسنگ یاد کرد و افزود: در قالب این طرح ۲۰۰ هنرمند استان قم ساماندهی خواهند شد.
وی با اشاره به ثبت قم به عنوان شهر ملی انگشتر، تحقق کامل این موضوع را نیازمند مشارکت و همکاری همه دستگاه های دولتی دانست.
سرمست افزود: شهرداری قم نیز باید فضاسازی و ساخت نشان های متناسب با این نام گذاری را در دستور کار قرار دهد.
وی در ادامه جلب مشارکت شرکت ایمیدرو برای سرمایه گذاری در زمینه زیرساخت های دریاچه نمک را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: امیدواریم با توسعه این زیرساخت ها شاهد بهره برداری از منابع این دریاچه و توسعه گردشگری در استان قم باشیم.
دریاچه نمک در ناحیه شرقی قم و در حدفاصل سه استان قم، سمنان و اصفهان قرارگرفته و بزرگ ترین دریاچه فصلی و فراشور کشور است که حدود ۲۰۰ هزار هکتار وسعت داشته و یک سوم آن در محدوده جغرافیایی قم قرارگرفته است.
وی همچنین با تاکید بر سند راهبردی همکاری های ۲۵ ساله ایران و چین و با اشاره به روابط خواهرخواندگی بین استان های قم و گانسوی چین خاطرنشان کرد: باید از این ظرفیت مهم برای تقویت بیش ازپیش همکاری ها و کمک به توسعه قم استفاده شود.
۲ درصد معادن کشور در قم قرار دارد و مهم ترین ذخایر شناخته شده این استان شامل معادن فلزی (سرب، روی، مس، منگنز)، معادن غیرفلزی (کائولن، باریت، نمک و سولفات سدیم) و معادن مواد اولیه مصالح ساختمانی (سنگ های تزئینی، ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار