فرمانده نیروی دریایی رژیم بعث صدام می گوید:رهبری سیاسی عراق تلاش می کرد پایگاه هایی در برخی کشورهای عربی نظیر سومالی، یمن و جیبوتی ایجاد کند.

به گزارش ایسنا، پس از سقوط صدام، شورای اطلاعات ملی امریکا پروژه ای برای گفتگو با فرماندهان صدام را ترتیب داد تا به معمای شخصیتی او بیشتر پی ببرد. این پروژه از سوی مرکز بررسی اسناد درگیری ها (Conflict Records Research Center) به اجرا درآمد و ماحصل آن در کتابی با عنوان «جنگ عراق و ایران از دیدگاه فرماندهان صدام»، انتشار یافت.
«کوین ام. وودز»، «ویلیامسون مورای»، و «الیزابت آی. ناتان» از جمله پژوهشگران و نویسندگان غربی هستند که این پروژه را به پیش برده اند. یکی از افرادی که توسط این گروه مورد مصاحبه قرار گرفته است، ژنرال الکعبی نام دارد. او در سال ۱۹۸۰میلادی [۱۳۵۹شمسی] معاون عملیات نیروی دریایی عراق شد و دو سال بعد هم به فرماندهی این نیرو منصوب شد و تا سال ۱۹۸۷میلادی [۱۳۶۶شمسی] به خدمتش در این نیرو ادامه داد. او سرانجام در سال ۱۹۸۷میلادی [۱۳۶۶شمسی] به ریاست دبیرخانه وزارت دفاع منصوب شد و تا سال ۲۰۰۳میلادی [۱۳۸۲شمسی] هم مشاور عالی بخش های مختلف این وزارتخانه بود.
وودز: ممکن است واکنش ایرانیان را به حملات موشکی عراق و به ویژه حملات هوایی این کشور به کشتی ها در مراحل پدافندی و آفندی و پس از سقوط فاو توضیح دهید؟
کعبی: ایرانیان در مرحله سوم پس از سقوط فاو تلاش کردند مارا در تنگنا قرار دهند. پس ازآنکه مرحله آفندی را آغاز کردیم، آنها به تدریج ناوگانشان را به طرف بندرعباس عقب کشیدند و تلاش کردند برای کشتی­ هایی که از تنگه هرمز عبور می کردند ایجاد مزاحمت کنند. آنها به جنگنده های «اف۴» و «اف۱۴» وابسته بودند؛ زیرا این جنگنده ها می توانستند بر فراز دریا پرواز کنند. آنها به تردد کشتی های تجاری­شان که حامل جنگ افزار، مهمات و اقلام مشابه ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار