شیوع بیماری کرونا در کشور و التهابات اخیر در بازار ارز و تاثیر آن بر اقتصاد کشور باعث شد قدرت خرید مردم کاهش پیدا کند. به طور قطع از جمله تاثیرات کرونا، کاهش قدرت خرید مردم و تعطیلی کسب و کارها بود.

برترین ها: شیوع بیماری کرونا در کشور و التهابات اخیر در بازار ارز و تاثیر آن بر اقتصاد کشور باعث شد قدرت خرید مردم کاهش پیدا کند. به طور قطع از جمله تاثیرات کرونا، کاهش قدرت خرید مردم و تعطیلی کسب و کارها بود.
قدرت خرید افراد نسبت به سال ۹۰ به یک سوم کاهش یافت
روز گذشته سرپرست مرکز پژوهش های مجلس به ارائه گزارشی از وضعیت اقتصادی کشور پرداخت.
محمد قاسی:
* از سال ۹۴ تا ۹۸، سه میلیون نفر به جمعیت شاغلین کشور اضافه شده است اما این اشتغال در بخش خرده فروشی، عمده فروشی و تعمیرات بوده که نشان دهنده عدم رشد اقتصادی است. ۶۰ درصد از شاغلین تحت پوشش بیمه نیستند.
* این موضوع از دیدگاه بخش خانوار دارای اهمیت زیادی است زیرا به دلیل کاهش توان سرمایه گذاری، درآمد سرانه خانوارها در حال کاهش است و قدرت خرید افراد نسبت به سال ۹۰ به یک سوم کاهش یافته است که خانواده های فقیر بیشتر تحت تأثیر قرار گرفته اند.
* از دیدگاه شاخص نابرابری، نابرابری در حال افزایش است، میان استان ها در خصوص نقشه فقر تفاوت زیادی وجود دارد. رتبه محیط کسب و کار به دلیل نامطلوب بودن ثبات اقتصادی، کارآیی بازار کالا و کسب و کار به شدت کاهش یافته است.
* غیرقابل پیش بینی بودن سیاست های دولت، دشواری تأمین مالی از بانک ها و بی ثباتی قوانین کسب و کار را عمده ترین گلایه فعالان اقتصادی است. در مورد شاخص امنیت سرمایه گذاری، تبانی و اعمال نفوذ در معاملات، عدم عمل مسئولان ملی و محلی به وعده ها موجب کاهش امنیت سرمایه گذاری شده است.
* علت اصلی گسترش هزینه های جاری دولت، نابسامانی صندوق های بازنشستگی و فشاری است که تأمین مالی این صندوق ها به دولت وارد می کند. علاوه بر این تأمین ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
عناوین مهم خبری