روایت مأموریت ریچارد هنی بریتانیایی در «سی و نه پله»

لوگوی ایرنا ایرنا . جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۸:۳۷
تهران- ایرنا- رمان ماجراجویانه سی و نه پله نوشتۀ جان بوکان که چند فیلم سینمایی با اقتباس از آن تولید شده اند به تازگی از سوی انتشارت صاد روانه بازار کتاب شده است.

سی و نه پله (انگلیسی: The Thirty-Nine Steps‎) یک رمان ماجراجویانه نوشته جان بوکان نویسنده اهل اسکاتلند است.
جان بوکان متولد فوریه ۱۸۷۵، نویسنده، مورخ و سیاست مدار اسکاتلندی بود که به دلیل بیماری دئودنال در سال ۱۹۴۰ جان خود را از دست داد. او که دانش آموختۀ دانشگاه هاروارد بود، برای یک دورۀ شغلی در زمینه وکالت، راهی، آفریقای جنوبی شد؛ تاثیرات این اقامت کوتاه در آفریقا به موتیفی ثابت در آثار وی تبدیل شد.
بوکان کم کم به نویسنده ای قهار و با استعداد در ژانر ادبیات داستانیِ جنایی - معمایی تبدیل شد؛ از طرح های او در ساختن فیلم ها و نمایشنامه ها بهره می جستند و همین امر، دلیل شهرت و محبوبیت روزافزون وی شد. او در زمینه نوشتن فعالیت گسترده ای داشت و در رویترز نیز مشغول بود.
فعالیت او به عنوان یکی از مدیران دولت انگلستان در دوران جنگ جهانی اول، تجربیاتی را به وی منتقل کرد که تمامی آن را در کتاب ارزشمندی به تفصیل و در ۲۴ جلد به رشته تحریر در آورد.
این رمان منبع اقتباس فیلم های متعددی بوده که معروف ترین آنها ۳۹ پله ساخته آلفرد هیچکاک است که سال ۱۹۳۵ ساخته شد. دیگر اقتباس ها عبارتند : سی و نه پله (فیلم ۱۹۷۸) و ۳۹ پله (فیلم ۱۹۵۹).
کتاب سی و نه پله به قلم جان بوکان که یکی از بهترین آثار داستانیِ ادبیات کلاسیک محسوب می شود، روایت مأموریت ریچارد هنی بریتانیایی برای کشف نقشۀ یک افسر آلمانی، جهت نجات کشورش در آستانۀ جنگ جهانی اول است.
داستان کتاب با بازگشت ریچارد هنی، مأمور امنیتی انگلستان، به لندن پس از مأموریت آفریقای جنوبی شروع می شود. او فکر آغاز زندگی جدیدی را در سر دارد که ناگهان همه چیز با قتل شخصی که به خانۀ ریچارد پناه ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار