عکس| کشف «فست‌فود» ۲۰۰۰ ساله در ویرانه‌های پمپئی

لوگوی آفتاب نیوز آفتاب نیوز . پنج شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۲۳:۱۶
علاوه بر اینکه این کشف جدید نشان دهنده زندگی روزمره در پمپئی است، امکان تجزیه و تحلیل این پیشخوان استثنایی است چرا که برای نخستین بار یک ترموپولیوم کامل کشف شده است.

آفتاب نیوز :
مسئولان کاوش در ویرانه های شهر پمپئی روز شنبه ۲۶ دسامبر (۶ دی) اعلام کردند که نوعی پیشخوان اغذیه فروشی خیابانی (ترموپولیوم) شبیه فست فود (غذای فوری فروشی) خیابانی امروزی، در این شهر رم باستان کشف شده است که در وضعیت مناسبی قرار دارد و با طرح های رنگی تزئین شده است.
این پیشخوان در محوطه پارک باستان شناسی رجیوی ۵ (Regio V) کشف و پس از یک سال رونمایی شده است، جایی که تاکنون عموم مردم اجازه بازدید از آن را نداشته اند.
تعداد بازدید : 626
کد ویدیو
دانلود
فیلم اصلی


شهر پمپئی در ایتالیا در سال ۷۹ میلادی با همه ساکنانش در زیر خاکستر آتشفشان کوه وزوویوس دفن شد. این شهر که پس از این فوران مرگ بار به مدت ۱۵۰۰ سال مدفون شد به طور اتفاقی در سال ۱۵۹۹ میلادی کشف شد.
البته خبر کشف بخشی از این پیشخوان که با خاکسترهای آتشفشانی به طور کامل مدفون شده بود در سال ۲۰۱۹ نیز اعلام شده بود اما کار کاوش تا امسال ادامه پیدا کرد و گسترده تر شد تا از محوطه حفاظت شود و کل پیشخوان از زیر خاکستر خارج شود.
کاوشگران علاوه بر نقاشی از یک نرئید روی اسب (در اسطوره های یونانی نوعی پری دریایی ساکن اعماق دریا)، جانوران نقاشی شده دیگری با رنگ های روشن به ویژه طیور مانند اردک یا مرغ را روی بخش هایی از این پیشخوان کشف کردند.
والریا آمورتی، یکی از محققان در کاوش این مکان گفت: «تجزیه و تحلیل های اولیه نشان می دهد که شکل های رسم شده در جلوی پیشخوان تا حدی مواد غذایی و ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار