تهران- ایرنا- یک تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی تاکید کرد: هدف نهایی اصلاحات مدنظر مکرون خلع سلاح حزب الله، تبدیل کردن آن به حزبی صرفا سیاسی بدون شاخه نظامی و پایان دادن به نفوذ ایران در لبنان است و در نهایت، طی کردن روندی است که به صلح میان این کشور و اسرائیل منتهی شود.

«صابر گل عنبری» در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، درباره انفجار بندر بیروت و تاثیر آن بر فضای سیاسی، اجتماعی لبنان پیش از اعتراضات روز شنبه در این کشور گفت: هنوز لبنان در شوک این انفجار به سر می برد. مردم این کشور تا به حال در جنگ های داخلی و خارجی چنین انفجاری با این شدت و گستردگی ندیده بودند و این امر موجب شده هم اکنون فضای سیاسی و اجتماعی سنگینی بر لبنان حاکم شود.
وی با بیان اینکه مردم معترض و ناراضی و آماج اخبار ضد و نقیض و شایعات گسترده ای بوده و دنبال کشف حقیقت ماجرا هستند، اظهار داشت: به دنبال اعلام دولت لبنان در رابطه با وجود نزدیک به سه هزار تن مواد نیترات آمونیوم در بندر بیروت، از یک طرف از علت دپو کردن مواد خطرناک و قابل اشتعال نیترات آمونیوم که حکم بمب ساعتی را دارد، در مرکز حساسی چون بندر بیروت می پرسند و از طرف دیگر، درباره علت منفجر شدن این مواد سوال دارند.
انفجار بیروت، بدبینی به نظام حاکم بر لبنان را تعمیق بخشید
این کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا با بیان اینکه انفجار بیروت، بدبینی عمومی نسبت به نظام حاکم بر لبنان را تعمیق بخشید، تصریح کرد: البته این بدبینی تنها نسبت به این دولت هم نیست بلکه شامل دولت های قبلی و جدید هم می شود. چنین فاجعه ملی دردآوری می توانست فرصتی فراروی نیروهای سیاسی فراهم آورد تا به صورت موقت هم که شده کشمکش ها را کنار گذاشته و در اندیشه یافتن راه حلی برای مشکلات لبنان و مقابله با پیامدهای فراگیر این فاجعه بیفتند.
گل عنبری ادامه داد: متاسفانه این گونه نشد. کینه و کدورت ها و اختلافات سیاسی در لبنان چنان عمیق است که به چنین حوادثی به دید فرصتی برای کسب امتیاز در چارچوبی تقابلی نگریسته می ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار