ایسنا/کرمانشاه چهره ترسناکی دارند، بخش هایی از صورتشان خورده شده و بخش هایی مثل دُمل بالا آمده، اوضاع جسمی خوبی هم ندارند و بخش هایی از دست ها و پاهاشان از بین رفته و برخی هاشان هم برای همیشه نابینا شده اند.

این چهره ترسناک و این اوضاع وخیم باعث شده خیلی ها آنها را نفرین شده بدانند و برای همیشه آنها را از خانه و زندگی و حتی از شهر خود طرد کنند.
روزگاری برایشان بناهایی با دیوارهای بلند می ساختند تا برای همیشه در آنجا محبوس شده و از شهر و مردمانش دور بمانند، اما حالا که مسبب این نفرین مشخص شده اوضاع خیلی فرق کرده.
مسبب این همه بدبختی و فلاکت این آدم ها و انزوای ابدی آنها، تنها یک موجود کوچک به نام باکتری «مایکوباکتریوم لیره» است، موجود زنده ای که وقتی به جان آدم بیفتد اول چهره اش را زشت می کند و بعد هم با خوردن بدن، باعث از بین رفتن اندام ها و در نهایت کوری و معلولیت افراد می شود.
خیلی ها اسم این باکتری را نشنیده اند، اما همه به خوبی با "جذام" آشنا هستند و وحشت آن را به خوبی لمس کرده اند. مسبب جذام همین باکتری کوچک است که به درازای یک تاریخ آدم ها را در گوشه گوشه این جهان خاکی به وحشت انداخته و جذامیان را یک عمر گوشه گیر و منزوی کرده.
قدمت جذام به دوران باستان برمی گردد و جهل بشر در آن زمان موجب شده بود تا جذامیان به انزوا کشیده شده و نفرین شده خطاب شوند، اما حالا که علم به جنگ این باکتری کوچک رفته و جذام به راحتی قابل درمان است همه چیز فرق کرده و این بیماران آماده اند تا به آغوش جامعه برگردند.
دکتر حسین بیگلری رییس دبیرخانه کارگروه سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به مناسبت روز جهانی "کمک به جذامیان" (ششم بهمن) در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه مهم ترین اقدام در بحث کمک به جذامیان اَنگ زدایی از آنهاست، گفت: این بیماری متاسفانه در طول تاریخ به دلیل جهل بشر، بیماری «نفرین» یا بیماری «ناشی از گناهان بزرگ» شناخته می شده، این ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار