اعتمادآنلاین| به تازگی موج جدید رشد قیمت دلار و سایر ارزهای عمده در بازار آغاز شده است به طوری که قیمت دلار از حدود 11 هزار و 200 تومان در اواسط آبان ماه، تاکنون بیش از یک هزار و 500 تومان رشد کرده و به سوی کانال 13 هزار تومان نشانه رفته است.
درباره چرایی رشد قیمت اخیر ارز دلایل مختلفی بیان می شود که از جمله آنها تخلف برخی صادرکنندگان در بازگرداندن ارز صادراتی است.
در واقع این دسته از صادرکنندگان متخلف، امیدوار به گران شدن نرخ دلار در روزهای آینده هستند. آنها انتظار دارند که بهای دلار و سایر ارزها در آینده نزدیک بیشتر شود تا آنها بتوانند ارز خود را با نرخ بالاتری بفروشند.
رییس کل بانک مرکزی نیز چندی پیش در این باره گفت: «آنچه که این روزها در بازار ارز می بینیم عمدتاً ناشی از نحوه عملکرد برخی از صادرکنندگانی است که به سبب جو روانی ناشی از افزایش نرخ بنزین و حوادث بعد از آن و شروع تسویه حساب های تجار با خارجیان در پایان سال میلادی، تلاش می کنند با تعلل، ارزهای صادراتی خود را با نرخ هایی بالاتر عرضه کنند.»
«عبدالناصر همتی» همچنین تصریح کرده است: بارها تاکید کرده ام که بانک مرکزی به تدوام ثبات نسبی بازار ارز اهمیت ویژه ای قائل است و رمز تداوم ثبات در این بازار و به تبع آن در سایر بازارها، توجه به بنیان های بازار در کنار حضور پرقدرت بازار ساز برای جلوگیری از سفته بازی و نوسان گیری در این بازار است و این بار نیز با اقداماتی که در جریان اقدام دارد همانند گذشته بازار را مدیریت خواهد کرد.
تاثیرکوتاه مدت هیجانات در افزایش نرخ ارز
«آلبرت بغزیان» کارشناس اقتصادی گفت: تنها نهادی که می تواند مدیریت بازار ارز را انجام داده و قیمت ...

سرخط اخبار