مارادونا بر پرده سینما

عصر ایران پنج شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۹

روزنامه ایران ورزشی نوشت: امسال در جشنواره کن فرانسه علاوه بر فیلم های پر سروصدایی مثل «مرده ها نمی میرند» جیم جارموش، «یک زندگی پنهان» ترنس مالیک و «روزی روزگاری هالیوود» کوئینتین تارانتینو در بخش اصلی جشنواره، فیلمی در بخش خارج از مسابقه اکران شد که حسابی فوتبال دوستان را ذوق زده کرده است. فیلم مستند دیه گو مارادونا به کارگردانی آصف کاپادیا، فیلمساز انگلیسی که اصالتی هندی دارد. فیلمی که حاوی تصاویر دیده نشده ای از اسطوره آرژانتینی است و روایتی منحصر به فرد از زندگی دیه گو دارد.
آنهایی که فیلم را دیده اند می گویند مارادونایی که کاپادیا تصویر کرده «کمی متقلب و خیلی نابغه» است. خود کارگردان که این سومین مستند مهمش بعد از مستند ایرتون سنا، راننده بزرگ فرمول یک -که در جریان مسابقه فوت کرد- و امی واینهاوس، خواننده جوانمرگ انگلیسی است، در پوستر فیلمش اینگونه مارادونا را شرح داده: «یاغی، قهرمان، کلاهبردار، خدا».
فیلم پر است از درخشش های داخل زمین و حاشیه های خارج از آن؛ گل ها، کلوب های شبانه. گل ها، رابطه های افسارگسیخته، گل ها، گنگستر ها. نگهداری از فرزندان، زنان، حاملگی ها، سقط جنین ها، کوکایین، اضافه وزن، کنفرانس های جنجالی و... همه اینها تبدیل به ۱۳۰ دقیقه جذاب شده تا وقتی بیننده از سالن خارج می شود، به قول ستون نویس روزنامه گاردین بفهمد «تقلب جزیی از نابغگی است و نه چیزی در مخالفت با آن».
در قسمتی از فیلم صدایی از مارادونا شنیده می شود که شکوهمندی فوتبال را به خوبی توصیف می کند: «وقتی در زمین هستی، زندگی کنار می رود، همه چیز کنار می رود.» اما مسأله این است که برای قضاوت درباره فوتبالیستی مانند مارادونا، نمی شود فقط به ...

سرخط اخبار