ساعت24-یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: این که مصوبه ای به مجمع تشخیص می آید به دلیل اختلاف بین مجلس و شورای نگهبان نیست بلکه با دو زاویه نگاه کرده و کار را انجام می دهند. شورای نگهبان می گوید مصوبه تان باید با شرع و قانون اساسی منطبق شود و مجلس می گوید در اینجا مصلحت مهم تر است.

احمد توکلی در پاسخ به این سوال که آیا بررسی CFT در مجمع تشخیص و کمیته مشترک این مجمع مختومه اعلام شده است؟ گفت: وقتی یک طرح یا لایحه در مجلس تصویب می شود اگر با شرع مقدس یا قانون اساسی مغایرت داشته باشد آن را (پس از ایراد شورای نگهبان) اصلاح می کنند. اما بعضی وقت ها مجلس می داند که دارد بر خلاف قانون اساسی یا شرع مقدس تصمیم می گیرد اما چون آن را مصلحت کشور می داند می گوید من اصرار دارم که این طرح یا لایحه اینگونه مصوب شود. درنتیجه آن مصوبه به شورای نگهبان می رود و این شورا ایراد می گیرد و به مجلس بازگشته و مجلس نیز آن را اصلاح نمی کند و در نهایت به مجمع تشخیص می رود.
وی خاطرنشان کرد: این جا مجمع تشخیص باید ببیند که آیا واقعا آن مصلحتی که مجلس بابت آن اصرار داشت اینقدر اهمیت دارد که ما شرع مقدس یا قانون اساسی را بابت آن کنار بگذاریم یا نه. این که مصوبه ای به مجمع تشخیص می آید به دلیل اختلاف بین مجلس و شورای نگهبان نیست بلکه با دو زاویه نگاه کرده و کار را انجام می دهند. شورای نگهبان می گوید مصوبه تان باید با شرع و قانون اساسی منطبق شود و مجلس می گوید در اینجا مصلحت مهم تر است.
توکلی گفت: همین که می رسد به مجمع تشخیص، این مجمع می گوید که آیا این مصلحت آنقدر بزرگ هست که بابت آن برخی اصول قانون اساسی یا شرع مقدس را کنار بگذاریم یا نه. حال اگر این فرایند بیش از یک سال طول بکشد از دستور مجمع خارج می شود و اگر خارج شد به این معناست که باید اصل بر قانون اساسی باشد.
این عضو مجمع تشخیص در پاسخ به این سوال که الان وضعیت این مصوبه در مجمع چگونه است؟ گفت: الان باید قانون اساسی اجرا شود و حرف مجلس پذیرفته نمی شود.
وی در پاسخ به این ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار