سردرگمی در بازار دلار

لوگوی فرارو فرارو . یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۱:۳۳
برخی تحلیلگران باور دارند، بازارساز در چنین شرایطی می تواند با مداخله خود دامنه نوسانات را کاهش دهد تا بازار از سردرگمی فعلی رهایی پیدا کند. البته برخی از کارشناسان اعتقاد دارند بازارساز به دنبال آن است که بازار بر اساس عوامل و متغیر های درونی خود به تعادل برسد.

در اولین روز هفته، دلار بین دو کانال جابه جا شد، امری که از سردرگمی قیمتی در بازار ارز خبر می داد. روز شنبه، اسکناس آمریکایی معاملات خود را در محدوده ۲۲ هزار و ۴۰۰ تومانی آغاز کرد که ۴۰۰ تومان کمتر از نرخ بسته شده روز پنج شنبه بود. شروع کاهشی دلار در یک ساعت ابتدایی روز ادامه یافت و این ارز تا محدوده ۲۲ هزار و ۱۰۰ تومانی پایین رفت. از این نقطه، بازیگران ارزی وارد فاز خرید شدند و قیمت در نیمه دوم روز توانست وارد کانال ۲۳هزار تومانی شود. حدود ساعت ۳ بعدازظهر، اسکناس آمریکایی در بازار در محدوده ۲۳ هزار و ۲۰۰ تومان معامله می شد که ۴۰۰ تومان بالاتر از روز پنج شنبه بود.
بازار در جست وجوی سطح تعادلی
جابه جایی شدید دلار در روز شنبه بیانگر آن بود که بازار ارز همچنان سطح تعادلی قیمتی خود را نشناخته است و هر تغییر کوتاه مدتی در انتظارات، می تواند نوسانات نسبتا شدیدی را در بازار ایجاد کند. در چنین شرایطی، وظیفه سیاست گذار ایجاب می کند که با ورود به بازار مانع از افزایش دامنه نوسانات شود و سعی کند دالانی را برای نوسان قیمت طراحی کند که اطمینان معامله گران و فعالان اقتصادی برای خرید و فروش ارز را بالا ببرد. در واقع در شرایط کنونی که دامنه نوسان زیاد است، نه واردکننده و نه صادرکننده نمی تواند با فراغ بال اقدام به تهیه یا فروش دلار کند، چرا که هر دو می توانند با ضرر سنگینی روبه رو شوند.
زمان خروج دلار از حبس بازه ای
دامنه نوسان دلار از اوایل آذرماه تا اواخر دی ماه محدود شده بود و اسکناس آمریکایی عمدتا در کانال ۲۵ هزار تومانی تغییرات خود را انجام می داد. با این حال، از زمانی که معلوم شد، کنگره آمریکا نتایج انتخابات این کشور را مورد ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار