بانویی که خواست «أمُّ المؤمنین» باشد

شبکه خبر پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۸:۱۵
دهم رمضان سالروز رحلت حضرت خدیجه (س) همسر وفادار پیامبر گرامی اسلام (ص) و نخستین بانوی مسلمان است که نقش و جایگاهش در سخت ترین دوران تاریخ اسلام بر کسی پوشیده نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
حضرت خدیجه (س) از قبیله قریش بود. پدرش «خُوَیلد» و مادرش «فاطمه بنت زائده» بود که هر دو از ریشه دارترین و اصیل ترین خاندان های عرب در حجاز به شمار می رفتند.
اینکه معروف است خدیجه طاهره قبل از ازدواج با پیامبر (ص) 2 بار ازدواج کرده، تنها یک گزارش تاریخی است که متضاد آن نیز گزارش شده و در چند کتاب تاریخی آمده است: «ان النبی (ص) تزوج بها و کانت عذرا (پیامبر گرامی با خدیجه ازدواج کرد در حالیکه خدیجه دوشیزه و باکره بود) ولی مظلومیت مضاعف خدیجه در طول تاریخ به دست بعضی سیره نویسان کم دقت و راویان اولیه مغرض رقم خورده است.
آنان دلیل ازدواج های قبلی وی را وجود فرزندانی از آن ازدواج ها می دانند در حالیکه کودکان، مورد اشاره مورخان فرزندان خواهر خدیجه یا فرزندان شوهر خواهر خدیجه از زن دیگر بودند که علی الظاهر بعد از مرگ والدین آنها (یا هر دلیل دیگری) و فقدان سرپرست آن بانوی نمونه، فداکاری کرد، آنها را به نزد خود آورد و به همراه پیامبر گرامی (ص) با تمام محبت از آنها نگهداری می کرد و به همین دلیل است که خدیجه، علاوه بر صفت طاهره، دارای لقبی دیگر یعنی «ام الایتام»، مادر یتیمان نیز هست و این لقب در رابطه با مادری کردن وی در حق آن کودکان است.
حضرت خدیجه (س ) به عنوان نخستین بانوی مسلمان در ترویج فرهنگ اسلامی و الگوی یک زن مسلمان نقش والای خود را ایفا کرده است و بانوان بسیاری از تربیت عملی وی درس ها آموخته اند. در نقل علی بن ابراهیم از محدثین شیعه آمده است که در تفسیر آیه مبارکه: «فاصدع بما تؤمر و اعرض عن المشرکین» چنین گوید: این آیه در مکه نازل شد پس از گذشت سه سال از نبوت رسول خدا (ص) و ...