با گذشت حدود ۹ ماه از آغاز شیوع ویروس کرونا ابتدا در چین و سپس در تمام نقاط جهان، هنوز هیچ یک از تیم های پزشکی سراسر جهان به دارو یا واکسن این ویروس نرسیده اند اما کار برای نتیجه دادن این تحقیقات ادامه دارد. پیش بینی یک فعال صنعت دارو این است که واکسیناسیون ۸۰ میلیون ایرانی، عددی در حدود هشت میلیارد دلار اعتبار نیاز دارد.

به گزارش ایسنا، از آغاز شیوع ویروس کرونا در در ماه های ابتدایی سال ۲۰۲۰ بسیاری از شرکت های داروسازی در سراسر جهان اعلام کردند که کار خود را برای ساخت واکسن این ویروس آغاز خواهند کرد و در ماه های گذشته این روند ادامه یافته است. بر اساس اطلاعاتی که از گوشه و کنار جهان به گوش می رسد، تعدادی از واکسن های پیش بینی شده برای کرونا، در گام های ابتدایی موفقیت آمیز بوده اند و در حال حاضر در گام های نهایی آزمایش های بالینی و تست بر روی گروه گسترده ای از داوطلبان به سر می برند تا در صورت موفقیت آمیز بودن، به مرحله تولید انبوه برسد.
ناصر ریاحی، عضو اتاق بازرگانی تهران و فعال صنعت دارو در گفت و گو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت پیگیری روند رسیدن به واکسن کرونا، گفت: امروز در نقاط مختلف جهان، تعداد زیادی از شرکت های داروسازی در حال کار بر روی واکسن احتمالی کرونا هستند. البته موقعیت این شرکت ها در مسیر رسیدن به واکسن کرونا برابر نیست و هریک در گام های مختلفی به سمت هدف نهایی هستند.
به گفته او، در میان شرکت های فعال در این حوزه، حتی دو شرکت قطعا اعلام کرده اند که تا پیش از پایان سال میلادی جاری به واکسن خواهند رسید و تولید آن را آغاز می کنند. حتی یک شرکت آمریکایی تعداد قابل توجهی واکسن را از هم اکنون تولید کرده زیرا به این قطعیت رسیده فرمولی که برای واکسن تولید کرده، قطعا جوابگو خواهد بود.
وی درباره چالش های موجود در مسیر رسیدن به واکسن کرونا، اعلام کرد: یکی از چالش های موجود در این حوزه، بحث احتمال ابتلای دوباره افرادی است که تاکنون کرونا گرفته اند. این نشان می دهد که احتمالا عمر مفید واکسن نیز محدود خواهد بود و نیاز به تکرار تزریق وجود ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار