وعده گستاخانه: نتانیاهو خاک فلسطین را می فروشد تا رأی بخرد+ نقشه

مشرق نیوز پنج شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰:۱۲
نتانیاهو هفته گذشته در مبارزت انتخاباتی وعده داد در صورت پیروزی، یک سوم از کرانه باختری را به خاک اسرائیل ضمیمه می کند. حالا نتایج نظرسنجی نشان می دهد احتمالاً او نخست وزیر خواهد شد.

سرویس جهان مشرق - نتانیاهو هفته گذشته در مبارزت انتخاباتی اسرائیل وعده داد اگر بار دیگر نخست وزیر شود، یک سوم از کرانه باختری را به خاک اسرائیل ضمیمه می کند. حالا نتایج نظرسنجی نشان می دهد احتمالاً او نخست وزیر خواهد شد.
وی در میتینگی در حومه تل آویو گستاخی را به آخر رساند: «امروز من اعلام می کنم در صورتی که کابینه بعدی را تشکیل دهم، حاکمیت اسرائیل را به دره اردن و شمال بحرالمیت توسعه خواهم داد». بنجامین ابتدای سال جاری و پیش از انتخابات زودهنگام گذشته نیز سخن از «گسترش حاکمیت اسرائیل» به میان آورده بود اما تعیینِ رسمی بخش هایی از کرانه باختری زنگ خطر را به صورت جدی به صدا درآورد.
بعد از این سخنان، مخالفت های بین المللی بالا گرفت اما نخست وزیر اسرائیل بار دیگر در بیانیه ای گفت این «فرصت بی نظیر» برای تنظیم امورات «مرز شرقی یکبار برای همیشه» از دست نخواهد داد زیرا به نظر او از زمان جنگ 1967 تا کنون چنین فرصتی دست نداده و بعید است «برای 50 سال آتی» دوباره به دست آید. بهانه همیشگی را نیز تکرار کرد «تأمین امنیت».
وی که در انتخابات زودهنگام آوریل تعداد کرسی های یکسانی با حزب تازه تأسیس بِنی گانتز فرمانده پیشین ارتش اسرائیل به دست آورده و موفق به تشکیل کابینه نشد، با فروش خاک فلسطین فعلاً طبق نتایج اولیه نظرسنجی انتخابات17 سپتامبر چند کرسی بیشتر از رقیبش (38 در برابر 35) کسب خواهد کرد.
کرانه باختری بخشی از خاک اردن است که اسرائیل طی جنگ 1967 میلادی آن را اشغال کرد اما سخنی از الحاق آن به خود به صورت رسمی مطرح نکرده بود. رشد شتابان شهرک سازی اسرائیل در این منطقه پیشتر توسط مقامات آمریکا و شورای امنیت نیز محکوم شده بود.
...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار