برگزیده جایزه مصطفی(ص) گفت: CDP نوعی ابزار جراحی نوین است که دقت و حساسیت بالایی دارد و می تواند روشی جایگزین برای آسیب شناسی منجمد باشد.

به گزارش خبرنگار حوزه علم، فناوری و دانش بنیانگروه دانشگاه خبرگزاری آنا  محمد عبدالاحد در پنجمین نشست آشنایی صنایع با دستاوردهای دانشمندان جهان اسلام یا به اختصار ایسا به معرفی دستگاه تشخیص سرطانی که توسعه داده است پرداخت: CDP یک ابزار جراحی نوین برای تشخیص نواحی سرطانی در حین عمل جراحی بیماران مبتلا به سرطان سینه است كه جراح را از ضایعات نئوپلاستیک مطلع می کند. این دستگاه دارای تأییدیه نظام پزشکی است و در بسیاری از مراکز جراحی مورد استفاده قرار می گیرد و حق ثبت اختراع آمریکا را نیز دارد.
دانشیار دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران بیان کرد: یکی از مهم ترین تفاوت های فیزیولوژیکی بین سلول های سرطانی و سلول های سالم، استفاده از گلوکز یا اکسیژن برای استخراج انرژی جهت متابولیسم سلول هاست. در طول روند تغییرات ناشی از سرطان، سلول های سرطانی فرآیند متابولیسم خود را از فسفوریلاسیون اکسیداتیو به گلیکولیز تغییر می دهند. مکانیزم گلیکولیز به دو صورت انجام می شود؛ گلیکولیز بی هوازی و گلیکولیز هوازی. در اثر این تغییر که اثر واربورگ نام دارد، سلول های سرطانی از گلیکولیز برای تأمین انرژی مورد نیازشان استفاده می کنند و با این واکنش موجب فعال شدن برخی از سیگنال های متابولیسم در سلول های محیطی مانند فیبروبلاست ها و ماکروفاژهای موجود در محیط تومور و تحریک گلیکولیز در این سلول ها می شوند. 
برگزیده جایزه مصطفی(ص) گفت: اگر در بافت حاشیه یک تومور(نواحی اطراف تومور)، سلول هایی با گلیکولیز فعال داشته باشیم، در بافت اطراف تومور به ویژه در حاشیه حفره، لاکتات، پیرووات و پراکسید هیدروژن به وجود می آیند که پس از تشریح تومور، این سلول ها در ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار