وضعیت کشورهای خاورمیانه در "شاخص ادراک فساد" چگونه است؟

تابناک شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۴۱

شاخص ادارک فساد، میزان فساد موجود در میان مقامات دولتی و سیاستمداران را نشان می دهد. به عبارت بهتر این شاخص نشان می دهد که وضعیت فساد در بخش عمومی هر کشور چگونه است. در بین کشورهای خاورمیانه امارات با کسب 70 امتیاز از صد امتیاز ممکن توانسته است در بین 180 کشور حاضر در رتبه بندی شاخص ادراک فساد در جایگاه 23ام دنیا و اول خاورمیانه قرار بگیرد.
به گزارش تابناک اقتصادی ، از دیدگاه اقتصادی فساد یکی از عوامل بازدارنده رشد اقتصادی محسوب می شود و این پدیده شوم آثار منفی کمی و کیفی بسیاری بر تخصیص بهینه منابع و در نتیجه بر رفاه عمومی دارد.
از همین رو و به دلیل آثار فساد بر اقتصاد و زندگی مردم، این روزها برخی کشورهای خاورمیانه شاهد اعتراض شهروندان خود نسبت به فساد دولتمردانشان بوده اند. در ابتدا عراق و سپس مردم لبنان در اعتراض به فساد موجود راهپیمایی هایی را ترتیب داده اند. امروز نیز اعلام شد که مردم کویت بر علیه فساد دولتمردان خود به پا خواسته اند. حالا پرسش این است که وضعیت فساد در کشورهای خاورمیانه چگونه است؟
قبل از پاسخ به این پرسش باید گفت که اندازه گیری و مقایسه فساد، به دلیل آنکه این پدیده در خفا اتفاق می افتد اندکی مشکل است اما موسساتی در سطح بین المللی هستند که فساد را به روش های مختلفی در کشورهای سرتاسر دنیا اندازه گیری می کنند و نتایج آن را منتشر می نمایند. یکی از این موسسات، سازمان بین المللی شفافیت می باشد.
سازمان بین المللی شفافیت، یکی از مهمترین شاخص ها در زمینه فساد یعنی شاخص ادارک فساد را هر ساله تهیه و منتشر می کند. این سازمان، سازمانی غیردولتی است که در سال 1993 تأسیس و مقر اصلی آن در آلمان و هدف از ایجاد آن ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار