ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کاغذ؛ تزریق موقت یا تشویق به واردات؟

مناظره چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۷

التهاب، کمبود کاغذ، کشف انبارهای احتکارشده، نظارت، کاهش صفحات روزنامه ها و... کلیدواژه های این روزهای حوزه فرهنگ و نشر و مطبوعات هستند؛ چرا که کاغذ به مسأله نخست این ماجرا تبدیل شده است.
حدود سه سال است که کشورمان با کمبود کاغذ چاپ و نشر و مطبوعات مواجه شده است، اما در سال های نخست کمرنگ تر از اکنون بود و می شد نوسانات را کنترل کرد، ولی چندی است که کمبود و گرانی کاغذ، هم رسانه ها را تهدید می کند و هم بر بازار کتاب و نشر سایه انداخته است.
* تکذیب کمبود کاغذ
اینکه کاغذ نداریم، بلافاصله توسط وزیر ارشاد در یک توئیت در فضای مجازی فرض باطل شمرده می شود و از سوی دیگر انباشت کاغذ در انبارهای اطراف تهران روی خروجی رسانه ها می آید تا حرف و حدیث ها مانعی برای گرانی کاغذ نباشد و اطمینان خاطر برای ناشران در آستانه نمایشگاه کتاب سی و دوم فراهم شود که کاغذ داریم و با خیال راحت به تولید اقدام کنید! در میانه مسیر، هنگامی که با برخی ناشران صحبت می شد، از تدبیرهای خاص نشر صحبت می کردند تا از بازار کتاب عقب نمانند. برخی از تعداد صفحات آثارشان کاستند و برخی دیگر قطع کتاب ها را کوچکتر کرده و با قواره ای جدید آنها را روانه بازار نشر کردند.
برخی حتی به تغییر کاربری کتابفروشی ها و تغییر تولیدشان اقدام کردند، اما همچنان مصلای امام خمینی در اردیبهشت ماه ۹۸ حدود ۹۰۰ ناشر را در شبستان اصلی به خود دید و حتی طبق گزارش ها میزان تراکنش ها بیش از سال گذشته هم بود.
از این آمار و ارقام که بگذریم مسأله این روزها مربوط می شود به واردات کاغذ. جدول قیمت کاغذ تحریر این روزها رکورد زده و به مرزِ بندی ۵۰۰ هزار تومان رسیده است. سؤال اینجاست: پس ...