مشکل موجودی کاغذ جدی تر از توزیع آن است/ نشریاتی که چاپ نمی شوند اما یارانه می گیرند!

تابناک جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۲۴
مزینانی درباره مشکلاتی که به دلیل عدم موجودی کاغذ برای مطبوعات پیش آمده است سخن گفت.

به گزارش تابناک هرمزگان علی مزینانی مدیر مسئول روزنامه هفت صبح، درباره وضعیت فعلی کاغذ مطبوعات به خبرنگار گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: در حال حاضر ماجرای بحران واردات کاغذ بیشتر از توزیع آن اهمیت دارد؛ به دلیل اختلالی که در ۶ ماه گذشته در حوزه واردات کاغذ ایجاد شد و در کارخانه های داخلی هم تولید نداشتیم، در حال حاضر عملاً کاغذی موجود نیست. حتی محموله های کاغذ وارداتی همچنان پشت در های گمرک هستند و مشکل آن ها حل نشده است. ابتدا باید مسئله موجودی کاغذ حل شود تا برسیم به جایی که بگوییم آیا میزان توزیع را وزارت ارشاد درست انجام داده است یا خیر.
او افزود: موجودی کاغذ به قدری پایین است که گا ه به یک نشریه ۳۰۰ کیلو داده اند، در صورتی که یک رول کاغذ ۷۰۰ کیلو است و مدیر آن اصلاً نمی دانست که با آن مقدار چه کار باید کند؟ من مشکل را بیشتر موجودی می بینم و دلیل این وضعیت هم سیاست هایی است که اعمال شده و هنوز هم غیرشفاف است؛ یعنی ابتدا ارز کاغذ دولتی بود اما بعد ها به ارز نیمایی تبدیل شد. بعد از آن با صحبت هایی که شد و همچنین تاکیدات مقام معظم رهبری، قرار شد که به ارز دولتی برگردد. اما تا همین دو سه روز پیش هم این اتفاق نیفتاده و کاغذ ها معطل تعیین نرخ و بحث های اداری هستند.
مدیر مسئول روزنامه هفت صبح، درباره محقق شدن وعده معاون مطبوعاتی مبنی بر حل مشکل کاغذ مطبوعات تا سه ماه آینده گفت: دو مشکل برای احقاق این وعده وجود دارد؛ مشکل اول اینکه بازار کاغذ فقط مطبوعات و نشریات و کتاب نیست. کاغذ وارداتی چه با ارز نیمایی چه ارز دولتی، وارد صنایع دیگری می شود. یعنی هرچقدر فشار بر آن صنایع برای تامین کاغذ زیاد باشد، از این ...

سرخط اخبار