نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی:

دست بازرسان از تاسیسات هسته‌ای ایران کوتاه می شود

روزنامه آسیا . چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۱۲:۴۷

کاظم غریب آبادی، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفت: «ایران آژانس را از تصمیم خود برای توقف پروتکل الحاقی مطلع کرد، بر این اساس بازرسان از هفته آینده اجازه بازرسی سرزده از تاسیسات هسته ای را ندارند.»
سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان های بین المللی در وین، شامگاه دوشنبه بیست و هفتم بهمن ماه، گفت که «نامه توقف اجرای اقدامات داوطلبانه ایران تحت برجام از تاریخ ۲۳ فوریه ۲۰۲۱ برابر با ۵ اسفندماه۹۹» عصر دوشنبه تحویل مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی شد.
غریب آبادی افزود که این اقدام در اجرای «قانون مصوب مجلس شورای اسلامی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران» و در راستای حقوق مصرح جمهوری اسلامی ایران تحت بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام و به علت عدم پایبندی طرف های مقابل به تعهدات خود در جهت رفع تحریم های غیرقانونی، صورت گرفته است.
به گفته غریب آبادی جمهوری اسلامی ایران در این نامه از آژانس خواست تا در اسرع وقت اقدامات لازم را برای اجرای درخواست های ایران جهت توقف اقدامات مختلف داوطلبانه، شامل اجرای پروتکل الحاقی، به عمل آورد.
او گفت که از این پس، همکاری های ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی صرفا بر مبنای تعهدات پادمانی ادامه خواهد یافت تا زمانی که با لغو تحریم ها به صورت عملی و ملموس، زمینه برای بازگشت ایران به اجرای مجدد این اقدامات فراهم گردد.
مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه ۱۱ آذرماه سال جاری در واکنش به  ترور فخری زاده، عضو ارشد سپاه پاسداران و چهره کلیدی برنامه هسته ای جمهوری اسلامی، کلیات طرحی را با عنوان «اقدام راهبری برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران» تصویب کرد که دولت باید ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار