لندن – ایرنا – اختلاف نظرها میان سران اتحادیه اروپا درباره اختصاص ۷۵۰ میلیارد یورو برای برون رفت از پیامدهای اقتصادی ناشی از بحران کرونا در حالی بالا گرفته که پیش بینی می شود اقتصاد این حوزه امسال رکود عمیقی را تجربه کند.

کمیسیون اروپا در گزارشی که به تازگی منتشر کرده، تخمین زده است که اقتصاد این حوزه امسال ۸.۷ درصد از قدرت خود را بر اثر بحران کرونا از دست خواهد داد. این کمیسیون بهار گذشته پیش بینی کرده بود که بحران کرونا، ۷.۷ درصد به اقتصاد حوزه اروپایی زیان وارد خواهد کرد.
بر اساس این گزارش، روند عبور از محدودیت های قرنطینه در قیاس با آنچه در ابتدای شیوع کرونا پیش بینی می شد آهنگ آهسته تری را طی کرده و بدین ترتیب تاثیر آن بر فعالیت های اقتصادی سال ۲۰۲۰ فراتر از حدی است که تخمین زده شده بود.
«اورسلا فون درلاین» رئیس کمیسیون اروپا ۲۷ می (۷ خرداد) پیشنهاد تشکیل صندوق بازیابی با هدف احیای اقتصادهای زیان دیده از کرونا را مطرح کرد و افزود: ما باید متحد باشیم چرا که فرصتی باقی نمانده و خسارت های جبران ناپذیر اتحادیه ما را تهدید می کند.
سران اتحادیه اروپا اواخر خرداد ماه گذشته در نشستی که به صورت مجازی برگزار شد درباره این پیشنهاد تشکیل جلسه داده اما به نتیجه نرسیدند. آن ها قرار است روز جمعه برای تصمیم گیری در این باره دوباره تشکیل جلسه دهند.
آنگلا مرکل صدراعظم آلمان که کشورش از ابتدای ماه جاری ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را برعهده گرفته دیروز (دوشنبه) اظهار داشت که اعضا در این رابطه با یکدیگر اختلاف نظر دارند.
وی در کنفرانس خبری مشترک با نخست وزیر ایتالیا افزود: نمی توانم اعلام کنم که ما روز جمعه به توافق می رسیم. مرکل به ضرورت همپوشانی مواضع اعضای اتحادیه اروپا درباره نحوه برون رفت از پیامدهای اقتصادی ناشی از بحران شیوع کرونا اشاره کرد و افزود؛ اگر به اتفاق نظر نرسیم، شاید به برگزاری جلسه دیگری در این رابطه نیاز باشد.
اگر این طرح به موافقت ...

سرخط اخبار