تلاش های عربستان سعودی برای پایان دادن به جنگ یمن، در چارچوب تلاش برای گشودن باب مذاکره با ایران، تردید هایی را در مورد ادامه حمایت دول خلیج فارس از تحریمهای دونالد ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران، بر می انگیزد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:
لوبلاگ نوشت: تلاش های عربستان سعودی برای پایان دادن به جنگ یمن، در چارچوب تلاش برای گشودن باب مذاکره با ایران، تردید هایی را در مورد ادامه حمایت دول خلیج فارس از تحریمهای دونالد ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران، بر می انگیزد.
مسئولان سعودی امیدوارند مذاکراتی که با میانجی گری عمان و بریتانیا انجام می شود، منجر به احیای مذاکرات متوقف شده بین حوثی ها و دولت عبد ربه منصور هادی، که مورد حمایت عربستان و سازمان ملل هستند، شود.
ولی عهد سعودی برادر کوچکتر خود، خالد بن سلمان را مأمور پایان دادن به جنگ یمن نموده است، تا این مهم، بخشی از خط مشی گسترده تر سیاست خارجی عربستان سعودی باشد. بر این اساس، سعودی به سیاست خارجی دفاعی و محتاطانه تری باز می گردد و انگیزه اصلی آن، جلوگیری از وقوع حملاتی نظیر آنچه در مورد آرامکو اتفاق افتاد، است؛ بویژه آنکه ایالات متحده نیز به ادعای خود در مورد دفاع از دولتهای خلیج فارس پایبند نبود.
در واقع عربستان قصد دارد به این ترتیب وجهه خود که در جریان جنگ یمن و ترور خاشقچی لکه دار شد را اصلاح کرده و بعنوان رئیس گروه 20 در سال 2020 مطرح شود.
پاسخ ترامپ به حملات پهپادها و حملات موشکی که در ماه سپتامبر اتفاق افتاد و حوثی ها مسئولیت آن را بر عهده گرفتند، تازه ترین نشانه بود به این مهم که دولت های خلیج فارس نمی توانند در موقعیتهای بحرانی به ایالات متحده تکیه کنند. این در حالی بود که دولت ترامپ اصرار داشت که ایران مسئول حمله به آرامکو است.
تلاشهای عربستان برای پایان دادن به جنگ یمن و سیگنال های مثبت امارات متحده عربی در قبال ایران، مانع از آن نشد که مسئولان بلند پایه سعودی و ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار