گزارش اختصاصی

عدد ۳۹ در افغانستان بایگانی می‌شود!

لوگوی واحد مرکزی خبر واحد مرکزی خبر . پنج شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۹:۴۲
در پی بروز مشکلات عدیده ناشی از اعتقاد به نحس بودن عدد «۳۹» در افغانستان، ریاست جمهوری این کشور این عدد را به بایگانی می برد.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از کابل، هیچ کس در جامعه سنتی افغانستان عدد «۳۹» را نمی خواهد و باور به نحس بودن این عدد درمیان مردم به قوت خود وجود دارد.
شهروندان افغان
افغانستان : بهنام یزدانی
اعتقاد به نحس بودن عدد سی و نه، بیشترین ضربه را به بازار خرید و فروش خودرو وارد کرده است، زیرا مردم، خودرو هایی که در شماره مسلسل پلاک آن عدد سی و نه باشد را نمی خرند یا اینکه نرخ آن با حدود پنجاه درصد کاهش مواجه می شود.
ریاست جمهوری افغانستان گفته است عدد سی و نه به گاو شیرده برای افرادی در مراکز عرضه پلاک خودرو تبدیل شده است، زیرا مردم حاضرند تا حدود سیصد دلار رشوه بدهند، اما از پلاک خودرو با عدد ۳۹ عبور کنند. این مشکلات باعث شد ریاست جمهوری افغانستان دستور دهد عدد ۳۹ را از پلاک خودرو ها به صورت دائمی حذف کند و این عدد به بایگانی برود.
این تصمین دولت افغانستان انتقاد هایی را نیز برانگیخت، برخی ها گفته اند دولت افغانستان نیز تسلیم خرافات شده است، اما دولت به منتقدان گفته است آن ها می توانند پلاک هایی با عدد سی ونه را بگیرند.
باور به نحس بودن عدد سی و نه به جایی رسید که حتی در یکی از لویه جرگه های افغانستان زمانی که شمارش کمیته ها به سی ونه رسید، از این عدد عبور کردند، زیرا هیچ نماینده ای حاضر به عضویت در این کمیته نبود.
کپی لینک https://www.iribnews.ir/00CYkM
خبرهای مرتبط
گرامیداشت سالروز شهادت سردار سلیمانی در افغانستان
مستند افغانستان و حاج قاسم
هشدار وزیر بهداشت افغانستان درباره شیوع ویروس کرونای انگلیسی
کابل همچنان درگیر ترور های هدفمند
تدابیر دولت افغانستان برای مقابله با کرونای انگلیسی
نقاشی ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار