حفظ نظام با احکام سنگین محقق نمی شود

ایمنا چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۴۶
عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس قوه قضائیه در صفحه اینستاگرام خود نوشت: انتقاد از نظام به معنی توهین نیست و مجازات ندارد، محفوظ ماندن نظام جمهوری اسلامی ریشه در ایمان اسلامی و اعتماد مردم دارد نه صدور احکام سنگین برای برخی مجرمان اجتماعی یا سیاسی.

به گزارش خبرنگار ایمنا ، علی مطهری نماینده مردم تهران پیرامون دستور اخیر رئیس قوه قضائیه در خصوص بررسی احکام صادره برای متهمان کارگری در صفحه اینستاگرام خود خطاب به ابراهیم رئیسی نوشت:
«با اهداء سلام، دستور اخیرتان در خصوص بررسی احکام صادر شده برای متهمان کارگری نور امید را در دلها نسبت به صدور احکام عادلانه و عاقلانه و متناسب با جرم روشن کرد. خود بهتر می دانید که در بسیاری از موارد بدون توجه به میزان تأثیر جرم در جامعه و ضرورت مجازات، احکام سنگینی برای متهمان صادر می شود به طوری که جامعه قانع نمی شود و متهم یا مجرم در هاله ای از مظلومیت قرار می گیرد. این امر در متهمان سیاسی که متأسفانه آنها را متهمان امنیتی می نامند و در نتیجه مشمول قانون جرم سیاسی نمی شوند بیشتر قابل مشاهده است. مثلاً شخصی در یک جمع ۲۰ نفری انتقادی به نظام یا توهین به مقامات عالی کشور می کند. بدون آنکه توجه شود که اساساً چند نفر شنیدند و چه تأثیری در جامعه داشته است، براساس مواد خشک قانونی مانند اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی یا تشویش اذهان عمومی که مواد کشداری است و به راحتی می توان افراد را به آن متهم کرد، او را محاکمه و به چندین سال زندان محکوم می کنند، در حالی که بسیاری از این موارد با یک تذکر یا چند کلمه نصیحت قابل مختومه شدن است. 
مثال روشن آن قضیه قتل ستار بهشتی در بازداشتگاه نیروی انتظامی است. او کارگری بود که به خاطر فقر خود و مادرش در وبلاگ شخصی خود انتقاد و احیاناً توهین به مقامات عالی کشور می کرد. او را بازداشت کردند و در اثر ضربات وارده فوت کرد. بعداً پلیس فتا اعلام کرد که وبلاگ او فقط ۸ نفر بازدیدکننده در روز داشته است. قطعاً با یک تذکر و ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار