خشم شدید پکن از اظهارات نفر دوم دولت آمریکا

فارس نیوز جمعه ۳ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۱
سخنگوی وزارت خارجه چین ضمن رد اظهارات ضد چینی «مایک پنس» معاون رئیس جمهور آمریکا و تاکید او بر نقض «آزادی ها در هنگ کنگ» اعلام کرد که واشنگتن به جای اتهام زنی ، مشکلات داخلی خودش را رفع کند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «هوا چوانینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری امروز جمعه خود در واکنش به اظهارات اخیر مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا درباره هنگ کنگ گفت که پکن به شدت از سخنان پنس خشمگین است.
به نوشته خبرگزاری رویترز ، سخنان ضد چینی مایک پنس، نفر دوم دولت آمریکا در سخنرانی روز پنجشنبه خود در اندیشکده «مرکز ویلسون» خشم مقام های پکن را به دنبال داشته است.
معاون رئیس جمهور آمریکا در این سخنرانی به چین درباره مسائل مختلف از قبیل تحولات هنگ کنگ، تایوان، دریای چین جنوبی، تجارت بین المللی و مسائل ورزشی و «بسکتبال» اتهام زنی کرد و مدعی شد که طی یک سال اخیر رفتار چین «تهاجمی تر» و «بی ثبات کننده تر» شده است.
پنس در بخشی از این سخنرانی و در ادامه مداخلات واشنگتن درباره اغتشاشات گاها خشونت آمیز در هنگ کنگ گفت: «روی صحبتم با میلیون ها نفر در هنگ کنگ است که طی ماه های اخیر به صورت مسالمت آمیز به منظور حفاظت از حقوقشان در حال اعتراض بوده اند: ما در کنار شما می ایستیم، شما الهام بخش ما بوده اید و از شما می خواهیم که همچنان در مسیر اعتراض غیرخشونت آمیز باقی بمانید».
معاون «دونالد ترامپ» در این نشست مدعی فشارهای دولت چین به شرکت های ورزشی آمریکایی از قبیل «نایکی» و همچنین «ان بی اِی» (اتحادیه ملی بسکتبال آمریکا) به منظور پیش بردن مواضع خود در قبال مسائل حساسی از قبیل «اعتراضات در هنگ کنگ» شده است.
«هوا چوانینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین ضمن رد اظهارات مایک پنس اعلام کرد که دولت چین به شدت از اظهارات مطرح شده در این سخنرانی خشمگین است و این اظهارات را رد می کند.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین همچنین خطاب به معاون ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار