تصاویری از شاهنامه بر دیوار «نقش خانه»

لوگوی ایسنا ایسنا . یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۱۳:۲۹
ایسنا/اصفهان گالری «نقش خانه» تا هشتم بهمن ماه میزبان نمایشگاه تصویرسازی «نقش خیال» با آثاری از وحید ساعدی است؛ آثاری که داستان های شاهنامه را به ترتیب و با سبکی نوین به تصویر کشیده اند.

وحید ساعدی دربارۀ آثاری که در این نمایشگاه به تصویر کشیده به ایسنا می گوید: ۲۵ اثر با تکنیک تصویرسازی دیجیتال و با موضوع داستان های شاهنامه در نمایشگاه «نقش خیال» به نمایش درآمده است.
او ادامه می دهد: تلاش من این بوده که با شیوه های جدید ارتباط بصری، بین تصویرسازی های چاپ سنگی قدیم و سبک دیجیتالی امروز، به شیوه های نوین در صفحه آرایی کتاب برسم تا بتوانم توجه نسل امروز را به داستان های کهن ایرانی جلب کنم.
این هنرمند، در پاسخ به این سؤال که مخاطب در این نمایشگاه با کدامیک از داستان های شاهنامه آشنا می شود؟ توضیح می دهد: تصویرسازی ها از پادشاهی جمشید شروع می شود، به جنگ ایرانیان با تورانیان می پردازد، پیوند زال و رودابه را نشان می دهد، نبرد رستم با پیل سپید و افراسیاب را روایت می کند و همچنین هفت خوان رستم و نبردی که این پهلوان با فرزندش سهراب داشته را نیز به تصویر می کشد.
ساعدی می افزاید: داستان سیاوش و پادشاهی کیخسرو از دیگر بخش هایی است که در خلق این آثار مدنظرم بوده و کوشیده ام داستان های شاهنامه را به ترتیب کتاب به تصویر بکشم تا خواننده بتواند خط سیر آن را به راحتی دنبال کند.
او می گوید: متأسفانه از کل شاهنامه، تنها داستان هفت خوان رستم به گوش نسل امروز آشناست و آن ها نمی دانند پیش و پس از هفت خوان، چه اتفاقاتی رخ داده است. لازم است به اشکال مختلف یادآور شویم شاهنامه منحصر به داستان رستم نیست و شخصیت های تأثیرگذار دیگری نیز در آن هستند که باید به نسل جدید معرفی شوند؛ مثل بهرام، که با دلیری اجازه نداد تاج پسر کیکاووس به دست تورانیان بیفتد و موجب سرافکندگی ایرانیان شود.
این هنرمند ابراز امیدواری می کند که در آینده ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار