اراک - ایرنا - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: ۲۲۱ هزار و ۵۵۴ خانوار معادل ۶۷ و نیم درصد مردم استان مرکزی زیر پوشش خدمات سفیران سلامت هستند و کارنامه راهبردهای این حوزه در بین دانشگاه های علوم پزشکی کشور برجسته است.

«جواد نظری» روز سه شنبه به مناسبت هفته خودمراقبتی(۲۷ آبان ماه تا سوم آذر) در گفت وگو با ایرنا افزود: سفیران سلامت آموزش های لازم را در سطوح خودمراقبتی فردی و خانوادگی فرا گرفته و در کانون های جمعیتی پیرامون خود اشاعه می دهند و دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز در شهرستان های استان به جز ساوه و خمین که مدیریت سلامت مستقل دارند از طریق مراکز خدمات جامع سلامت و پایگاه های سلامت در این راستا فعالیت دارد.
وی توضیح داد: خودمراقبتی شامل اعمال اکتسابی، آگاهانه و هدفدار در حوزه تندرستی و سبک زندگی سالم است که دامنه رفتاری گسترده ای را برای حفظ و بهبود سلامت جسمانی، روانی ، فردی و اجتماعی شامل می شود و می توان با ترویج خودمراقبتی حداقل هفت درصد هزینه های حوزه سلامت کاهش داد و امید به زندگی و کیفیت زیستی گروه های جمعیتی را ببالا برد.
رئیس مرکز بهداشت استان مرکزی بیان کرد: برنامه تحول نظام سلامت که از سال ۹۴ کلید خورده رویکرد خودمراقبتی فردی، سازمانی، اجتماعی و خودیاری را در گام های خود لحاظ کرده و می کوشد سهم پیشگیری را بر درمان بهبود دهد.
نظری اظهار داشت: حیطه های خودمراقبتی شامل بهبود سلامت، اصلاح سبک زندگی، پیشگیری از بیماری ها، خودارزیابی مستمر سلامت، مشارکت آگاهانه در درمان و توانبخشی است که موجب سطح زندگی بهتر، افزایش رضایت مندی بیماران، منطقی شدن استفاده از خدماتدر مراکز بهداشتی، کاهش ویزیت بیماران سرپایی، کنترل هزینه های بیمارستانی و در مجموع بهبود سلامت نیروی کار و تضمین توسعه پایدار می شود.
وی یادآور شد: بیشترین عوامل مرگ و میر در ایران حوادث ترافیکی، بیماری های قلبی و عروقی و سرطان ها عنوان شده است که در ریشه یابی آن ها می توان ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار