اسناد و مدارک ضد جعل می شوند

ایرنا پنج شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱
تهران- ایرنا- پژوهشگران ایرانی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل و دانشگاه مین آمریکا با همکاری محققانی از دانشگاه کیوتو ژاپن با استفاده از رفتار جالب نوری نانوبلورهای سلولز، موفق به چاپ تصاویر نامرئی درون فیلم های پلیمری شفاف شدند، نتایج این طرح در صنعت چاپ و ضد جعل کردن اسناد و مدارک کاربرد خواهد داشت.

به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، با رشد سریع تکنولوژی و امکان دسترسی آسان به تجهیزات پیشرفته چاپ برای عموم، ابداع روش های نوین چاپ امنیتی با ضریب ایمنی بالاتر در مقابل جعل امری ضروری است. از سوی دیگر فناوری نانو در چند دهه اخیر قابلیت خود را برای ورود به حوزه های مختلف علم و فناوری ثابت کرده است.
مهدی مشکور، استادیار دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، بلورهای فوتونی را نانوساختارهایی با رفتار نوری منحصربه فرد خواند و افزود: به رغم رفتار نوری جالب توجه بلورهای فوتونی، مواردی همچون گرانی، سمیت و پیچیده بودن فرآیند ساخت آنها، توسعه روش های چاپ مبتنی بر بلورهای فوتونی را با محدودیت مواجه کرده است، ما در پژوهش حاضر تلاش کرده ایم تا نانوبلورهای سلولز را به عنوان جایگزینی کارآمد و مقرون به صرفه برای بلورهای فوتونی معرفی کنیم.
وی تصریح کرد: در واقع ما در این تحقیق با افزودن نانوبلورهای سلولز به یک محلول پلیمری شفاف، موفق به تولید و معرفی یک نانوجوهر ساده، ارزان و غیرسمی با قابلیت چاپ نقوش نامرئی با ضریب امنیت و طول عمر بالا شدیم.
این محقق در خصوص قابلیت نوری منحصربه فرد نانوبلورهای سلولز گفت: نانوبلور سلولز رفتاری موسوم به رفتار دوشکستی از خود بروز می دهد؛ به این معنی که ضریب شکست نور در آن با جهت انتشار و قطبش نور تغییر می کند. با استفاده از همین رفتار نوری و کنترل نظم یافتگی نانوبلورهای سلولز و مولکول های پلیمر در مقیاس نانومتری، چاپ نقوش و تصاویر دوشکستی انجام شد. نقوش دوشکستی چاپ شده درون فیلم پلیمری، نامرئی بوده و فقط با استفاده از نور پلاریزه قابل مشاهده هستند، نانوبلور سلولز فراوان ترین زیست بلوری است که ...

سرخط اخبار