رشت- سوم خرداد روز افزایش امید در جان مردمی است که شاهد حضور چکمه های سیاه دشمن در خاک خرمشهر بودند،اما تاریخ نقش ماندگار گیلانی ها در رهایی خونین شهر را با تقدیم ۲۶۰ شهید از یاد نخواهد برد.

خبرگزاری مهر - گروه استان ها- مریم ساحلی: سومین روز از خرداد در برگ های تقویم مردم ایران زمین روایت به ثمر نشستن ایستادگی و مقاومت است. حکایت از باز پس گیری خرمشهری که پاره تن وطن است.
وقتی ارتش تا بن دندان مسلح عراق پس از ۳۴ روز مقاومت ارتش، سپاه، بسیج و نیروهای بومی، خرمشهر را به تسخیر درآورد، زخمی جانکاه بر پیکر نازنین وطن نشست و ابرهای اندوه آسمان ایران را پوشاند. اما دیری نپایید که رؤیای دشمن به کابوس بدل شد، چرا که دلاورمردان غیور این مرز و بوم با اتحاد و همدلی مثال زدنی قدم بر عرصه نبرد نهادند و در عملیات بیت المقدس دست بعثیان را از خرمشهر کوتاه کرده و آزادی را به آن بازگرداندند.
خبر آزادی خرمشهر موجی از امید در ایران و ایرانیان پدید آورد. امروز پس از گذشت سال ها همچنان یادآوری آن لحظات آکنده از امید و شادی، نقش لبخند بر چهره مردم ایران می نشاند. بی تردید رهایی خرمشهر از بند تسخیر یکی از شیرین ترین خاطرات مردم ایران در چهار دهه اخیر است. مردمی که همدل و همراه هم بودند و فراز و نشیب روزگار را دوش به دوش هم پشت سر گذاشته اند.
بی شک هشت سال ایستادگی و مقاومت در برابر دشمن هرگز بی همراهی و همدلی مردم ممکن نبوده است. نیروهای داوطلبی که روانه جبهه های جنگ شدند و آن هایی که پشت جبهه ها لحظه ای از تلاش برای حمایت از رزمندگان دست نکشیدند همگی در حماسه آزادی خرمشهر و دفاع هشت ساله از میهن سهیم بودند.
وقتی بسته های کوچک خشکبار در مساجد آماده می شد یا دستان پر مهر بانوان از کلاف های کاموا شال و کلاه می بافت، زمانی که نامه های دانش آموزان به سربازان وطن همراه با قوطی های کمپوت و کنسرو سر از سنگرها در می آورد، منظره ای چشم ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار