ایران از سال ۸۸ تا ۹۵ در لیست سیاه FATF قرار داشته و تبادلات بانکی خود را نیز انجام می داده و در پرداخت وجه مربیان ورزشی و چنین مواردی مشکلی نداشته است. لذا این موارد به دلیل تحریم های ثانویه آمریکا است و در حقیقت آمریکا علیه باشگاه استقلال اقدام نموده است و ربطی به FATF ندارد

نسیم آنلاین ؛ علیرضا فقیهی راد: یکشنبه (۱۷ آذر) خبری در رسانه ها منتشر شد که مربی ایتالیاتی باشگاه استقلال استعفا کرده است و وی صبح دوشنبه(۱۸ آذر) ایران راترک کرد. آنچه علت استعفای ناگهانی «آندره آ استراماچونی» اعلام شده مسدودشدن حساب بانکی او در ایتالیا است.
گویا باشگاه استقلال برای پرداخت دستمزد استراماچونی از طریق یک صرافی اقدام کرده و این صرافی مبلغ مذکور را طی چند مرحله بصورت پشت سرهم به حساب مربی استقلال در یکی از بانک های ایتالیا واریز کرده است. که بعد از این اقدام توسط صرافی ایتالیایی، مرکز مبارزه با پولشویی ایتالیا حساب بانکی استراماچونی را به ظن پولشویی مسدود می کند.
در همین حین عده ای با موج سواری و سوءاستفاده از احساسات طرفداران باشگاه استقلال و مردم به غلط بیان کنند که اتفاق مذکور به دلیل عدم تصویب لوایح درخواستی گروه ویژه اقدام مالی( FATF ) یعنی پالرمو و CFT می باشد و اگر این لوایح در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب نشوند شرایط تبادلات بانکی ما بدتر نیز خواهد شد.
اما مشکل کجاست؟ به دلیل اینکه ایران تحت تحریم های ثانویه آمریکا قرار دارد و کشورهای اروپایی و به تبع بانک های اروپایی از این تحریم ها تبعیت و در راستای فشار تحریمی آمریکا عمل می کنند، امروز تقریبا هیچگونه ارتباط بانکی رسمی میان ایران و اروپا وجود ندارد. بانک های اروپایی بدلیل تبعیت از تحریم های آمریکا حتی در تراکنش های مربوط به اقلام بشردوستانه چون غذا و دارو نیز با ایران همکاری نمی کنند.
لذا ایران برای انتقال و واریز دستمزد استراماچونی ناچارا مجبور به استفاده از کانال های غیر رسمی چون استفاده از صرافی ها شده است، که همین اقدام یعنی دور زدن تحریم ...

سرخط اخبار