بازیگران خاطره سازی که از قاب شیشه ای رفته اند

انتخاب پنج شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۵۱
در روزگاری که یک عده بازیگر تمام قاب شیشه ای تلویزیون و پرده نقره ای سینما را قبضه کرده اند هستند بازیگرانی که چندسالی است مجالی برای حضور در این عرصه را پیدا نکرده اند.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
جان دادن به نقش های روی کاغذ و درگیر کردن احساسات و سنجه قضاوت هزاران و میلیون ها مخاطبی که آن سوی قاب شیشه ای با نقش جان بخشیده شده همذات پنداری کرده تنها به زمان کوتاه تماشای یک مجموعه تلویزیونی یا یک اثر سینمایی محدود نمی شود و نقشی که اثرگذار باشد و در دل یک قصه پرکشش و باور پذیر تعریف شده باشد با پخش تیتراژ پایانی کار، نه تنها پایان نمی یابد که از جهان داستانی مجموعه یا فیلم مورد نظر خارج شده و تا زمانی نامعلوم شاید هم تا همیشه به دنیای پیچیده و پررمز و راز خاطرات نمایشی و حافظه تصویری بینندگان راه پیدا می کند. درست به همین دلیل است که با بازیگران ایفا کننده نقش های خاطره انگیز، ارتباطی فراتر از اثری که در آن بازی کرده اند پیدا می کنیم و آنها در ناخودآگاه ذهنی ما آنچنان تاثیر ماندگاری بر جای می گذارند که هجرتشان از جهان نقش آفرینی و غیبت طولانی شان در قاب شیشه ای یا پرده نقره ای سینما با القای حس ناخوشایند دلتنگی آزارمان می دهد. در این یادداشت به تعدادی از این نقش آفرینان خاطره ساز که نبودنشان به دلتنگی مشترک همه ما تبدیل شده، پرداخته ایم.
فردوس کاویانی ( متولد 1320) 
صرف نظر از نقش آفرینی های موفق بر صحنه تئاتر که موضوع این یادداشت نیستند، قدیمی ترین تصویری که از این بازیگر دوست داشتنی در ذهنمان باقی مانده به مجموعه دیدنی «آیینه» ساخته غلامحسین لطفی در نیمه آغازین دهه 60 بازمی گردد، آنجا که فردوس کاویانی با آن طنز منحصر به فردش در قالب نقش هایی همچون نمایشگاه دار متقلبی که حتی خواستگار دخترش را هم از دریچه خرید و فروش و معامله نگاه می کند یا همسایه کله شقی که با گچ ...

سرخط اخبار