عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی معتقد است، صادرات محصولات معدنی به تنهایی می تواند تمام صادرات نفتی کشور را پوشش دهد و جایگزین آن شود.
حجت الاسلام سید جواد حسینی کیا به مناسبت روز ملی صادرات (29 مهر) در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه ایران ظرفیت های بسیار زیادی در حوزه صادرات دارد که در این سال ها آنطور که باید از آن استفاده نکرده ایم، افزود: اگر می خواهیم وابستگی به صادرات نفتی کاهش یابد باید اتکای بیشتری به صادرات محصولات غیرنفتی داشته باشیم.
وی با بیان اینکه در حوزه های مختلف پتانسیل های زیادی داریم که توسعه آنها می تواند جایگزین صادرات نفتی کشور شود، حوزه معادن را یکی از مهمترین این ظرفیت ها دانست و خاطرنشان کرد: صادرات محصولات معدنی به تنهایی می تواند تمام صادرات نفتی کشور را پوشش دهد.
حسینی کیا تنها مشکل صادرات مواد معدنی را خام فروشی آن اعلام و یادآوری کرد: ایران در برخی مواد معدنی از جمله قیرطبیعی بهترین و بیشترین ذخایر دنیا را دارد، اما باید سرمایه گذاری بیشتری روی فرآوری این محصولات و ایجاد ارزش افزوده در آنها انجام شود.
وی افزود: خام فروشی مواد معدنی ارزش افزوده آن را عاید دیگر کشورها می کند و این در حالی است که ما از همین محل می توانیم سرمایه گذاری و اشتغالزایی فراوانی برای کشور داشته باشیم.
نماینده سنقر و کلیایی در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: محصولات کشاورزی نیز حوزه پرپتانسیل دیگری برای رونق صادرات کشور است، اما نواقصی از جمله ضعف بازاریابی جهانی، بی توجهی به بسته بندی مناسب، نبود فرآوری کافی و ... باعث شده آنطور که باید از مزیت های صادرات کشاورزی بهره مند نشویم.
وی تاکید کرد: در برخی ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار