عرب های خلیج فارس پیام ایران را گرفته اند/ مدیون ترامپ هستیم!

خبر آنلاین پنج شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۲۲
کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، مواضع دوراز انتظاری در قبال سوریه گرفته اند؛ چه اتفاقی افتاده است؟

زهره نوروزپور: حمله نظامی ترکیه به شمال شرق سوریه روز چهارشنبه با پیام توئیتری اردوغان آغاز شد. این حمله که چشمه صلح نام گرفته است در ادامه حمله به عفرین و ادلب در سال 2018 میلادی صورت گرفت.
از آغاز حمله تا کنون واکنش های منفی از هر سو روانه حاکمیت ترکیه شد، گویی جهان علیه اردوغان یکپارچه شده است. در این میان انگلیس، فرانسه و آلمان خواستار نشست شورای امنیت شده اند که البته راه به جایی نخواهد برد چرا که آمریکا و روسیه با این حمله موافق هستند و به ترکیه چراغ سبز را دادند که مزاحم او نخواهند شد، در نهایت اگر هم قطعنامه ای باشد وتو خواهد شد.
این در حالی است که مذاکرات ایران در حلب برای میانجیگری اکراد و دولت مرکزی دمشق بدون دخالت روسیه بوده است. با اینحال روس ها در واکنش به حملات نظامی ترکیه از روز گذشته تا کنون تنها همین طرح ایران را بیان می کنند و خواستار مذاکره نیروهای قسد با دولت بشار اسد هستند.
اما موضوع این تحلیل واکنش روسیه، ایران و شورای امنیت نیست بلکه موضوع قابل تامل، واکنش عرب های خلیج فارس به حمله نظامی ترکیه است.حمله ای که سبب شد در اتفاقی نادر کشورهای عربی با ایران در یک موضع مشترک قرار بگیرند. همانطور که پیش بینی می شد این حمله نظامی معادلات منطقه را تغییر داد و در اینده نیز تاثیرات بیشتری خواهد گذاشت.
روز گذشته همزمان با حمله نظامی ترکیه کشورهای عربی خلیج فارس خواستار نشست فوری اتحادیه عرب شدند. آنها در یک بیانیه مشابه حملات ترکیه به سوریه را محکوم کردند .
ریاض تجاوز ترکیه را نقض آشکار وحدت، استقلال و حاکمیت سوریه خواند. ریاض هرگونه «تجاوز» ارتش ترکیه به مناطق شمال شرقی سوریه را محکوم می کند.به دنبال موضع ...

سرخط اخبار