شخصیت حضرت خدیجه(س) الگویی فرا زمانی و مکانی است

ایکنا پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۵۴
گروه جامعه معاون رئیس جمهور با بیان اینکه سخن گفتن از حضرت خدیجه(س) کار دشواری است، گفت: نام ایشان به مفهوم گسستن از ناپسندی ها است. در دوران جاهلیت این بانو در خانواده فرهنگی و متعالی پرورش پیدا می کند و به عنوان یک موحد و فرد آزاده در مقابل ظلم و تعدی می ایستد.

به گزارش ایکنا ؛ معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، پنج شنبه شب، 26 اردیبهشت ماه، در پنجمین آیین نکوداشت مقام حضرت خدیجه (س) که در شبستان اصلی مصلای حضرت امام خمینی(ره) برگزار شد، بیان کرد: حضرت خدیجه(س) یک بانوی امروزی در زمان خودش بوده و از تمام توانمندی های خود برای بهبود شرایط اجتماعی جامعه خود کوشید. این خانم در سن ۱۷ سالگی احساس مسئولیت اجتماعی می کند و پیشنهاد حلف الفضول مبنی بر ایجاد تشکلی برای حفط امنیت بود، استقبال می کنند و عهد و میثاقی شکل می گیرد و اگر چه چند سالی بعد فجّار حمله می کنند و پدر و همه برادران حضرت خدیجه(س) کشته می شوند.
وی افزود: در عین حال مسئولیت سنگینی در حفظ اموال و ثروت به ایشان سپرده می شود و ایشان با درایت و مدیریت ثروت ها توانستند با توسعه کارآفرینی، کاروان های تجاری را به حرکت درآوردند و خیلی از کالاها را به صورت تخصصی با ایجاد راسته های تجاری رد و بدل کنند.
ابتکار با بیان اینکه حضرت همچنین در تجارت کتاب و نسخه های ارزشمند حکما و ادبا همت گماشتند، تصریح کرد: یک کتابخانه از این گنجینه ها با خود همراه داشت، البته از این ها کمتر سخن گفته می شود. ایشان در این دوران بود که با شخصیت بزرگوار محمد امین(ص) آشنا شد و با توجه به معرفت و حیای ذاتی شان و با شناختی که از پیامبر(ص) داشت و با نیت حق طلبی برای ازدواج پا پیش گذاشت.
ابتکار ادامه داد: تا زمان بعثت، فراز و نشیب های زیادی وجود داشت و در آن جریان و تحول عظیمی که بر دوش پیامبر(ص) نهاده می شود، حضرت خدیجه در کنار ایشان مشاور و یار و همراه ایشان بود و اولین کسی که به پیامبر(ص) ایمان آورد ایشان بود.
وی افزود: حضرت ...