پارسینه: یک مشاور تغذیه، با اشاره به نحوه اصلاح برنامه غذایی افراد دیابتی، به ارائه توصیه هایی برای بهره مندی از رژیم غذایی مناسب و کاهش قند خون پرداخت.

شهاب اولیایی، در خصوص نحوه اصلاح برنامه غذایی در افراد دیابتی گفت:  بیماری دیابت  یا همان قند یک بیماری متابولیکی مزمن است که در واقع با سوخت و ساز غیر طبیعی به خصوص در کربوهیدرات ها همراه است. در بیماران مبتلا به دیابت هورمون انسولین که در ورود قند از خون به سلول ها و مصرف آن نقش دارد به قدر کافی ترشح نمی شود و یا اینکه ترشح می شود، اما پاسخگویی به این هورمون ها توسط سلول ها با اشکالاتی مواجه است.
این مشاور تغذیه افزود: در مجموع اشکالات ذکر شده سبب می شود قند خون این افراد بالا برود که می تواند باعث صدمه به قلب، مغز، چشم، سیستم اعصاب و در واقع ایجاد عفونت ها و سایر مشکلات شود. این بیماری متأسفانه درمان قطعی ندارد، اما به راحتی قابل کنترل است و فرد می تواند در تمام طول عمرش آن را کنترل کند، اما اگر کنترل نکند و بی توجه به آن باشد می تواند باعث بروز بیماری های مختلفی مثل قلبی- عروقی، فشار خونی، کلیوی، چشمی، بیماری های سیستم عصبی و موارد بسیار دیگر شود؛ بنابراین توجه افراد دیابتی به این مسئله از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
وی در ادامه با اشاره به انواع دیابت عنوان کرد: از مهم ترین انواع دیابت می توان به نوع یک آن اشاره کرد که از دوران کودکی و نوجوانی با عدم تولید و ترشح انسولین به وجود می آید این نوع از دیابت وابسته به انسولین است و مبتلایان به آن باید این هورمون را به شکل تزریقی دریافت کنند و البته رژیم غذایی می تواند به کنترل آن کمک شایانی کند.
نوع دیگر، دیابت نوع دو است که حدود ۹۰ درصد افراد را شامل می شود. در این نوع از دیابت ترشح انسولین کمتر از میزان طبیعی است و یا پاسخگویی به این هورمون با اختلالاتی مواجه است این ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار