روایت قاضی عسکر از مذاکرات مرتبط با حادثه «منا»

روزنامه ایران پنج شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰:۲۵

دو روز پس از سخنان حاشیه ساز مرتضی رکن آبادی، تریبون شبکه افق در اختیار حجت الاسلام قاضی عسکر قرار گرفت.
مرتضی رکن آبادی یکشنبه شب در برنامه جهان آرا این شبکه گفته بود که مسئولان جمهوری اسلامی ایران برای برقراری مجدد سفر حج در توافقنامه ای با عربستان تقصیر حادثه منا را پذیرفته اند. این اظهارنظر بلافاصله توسط مخالفان دولت متوجه وزارت خارجه و محمدجواد ظریف شد. اما کمتر از یک روز پس از آن با توضیحات مسئولان مختلف از جمله قاضی عسکر، نماینده پیشین ولی فقیه در سازمان حج و زیارت معلوم شد که نه مذاکرات حج ربطی به وزارت خارجه داشته و نه امضای چنین توافقنامه ای صحت دارد.
سه شنبه شب اما نوبت قاضی عسکر بود که توضیحات بیشتری در همین رابطه بدهد. او که در زمان وقوع حادثه منا سرپرست حجاج ایرانی بود درباره وقوع این اتفاق گفت: من نتوانستم چیزی بر عمدی بودن پیدا کنم اما مطمئن هستم سوء مدیریت وجود دارد.
به گزارش «ایرنا»، او درباره سخنان رکن آبادی هم توضیح داد: خیلی صریح اعلام می کنم موضوع تعهد ایران و قبول تقصیر فاجعه منا از سوی کشورمان خلاف واقع است؛ تفاهمنامه های سال های ۹۶ تا ۹۸ موجود است و اولین مسأله این بود که دولت عربستان متعهد شده عزت، کرامت، امنیت، سلامتی و همچنین راحتی حجاج را مورد توجه قرار دهد و در این راستا همه امکانات خود را بسیج کند.
قاضی عسکر اظهار داشت: معتقدیم دستی که بخواهد توافقنامه ای ذلت بار مبنی بر قبول تقصیر حادثه منا از سوی ایران را امضا کند باید قطع شود؛ مسأله غرامت و تشکیل کمیته حقیقت یاب حادثه منا توافقنامه است. وی با بیان اینکه باید در واکاوی حقایق واقعیت را بگوییم، تأکید کرد: همان موقع برخی گفتند ولیعهد عربستان ...

سرخط اخبار