روانشادنیا استاد دانشگاه قیمت گذاری را چالش بزرگ عرضه متری مسکن در بورس برشمرد و بیان داشت: اصولا فرموله کردن قیمت مسکن برای تعداد زیادی واحد مسکونی کار خیلی سختی است، به طور مثال قیمت دو واحد در یک ساختمان متفاوت است، یکی در طبقه ۱۰ یکی در طبقه یک، آن یکی آقتاب گیرتر است و آن یکی نورش کمتر، از سویی دو ساختمان در کنار یکدیگر نیز قیمتشان فرق می کند، یکی مشاعات و مدیریت بهتری دارد و از ساختمان کناری خود گرانتر است، به طور کلی قیمت گذاری مسکن به صورت یکسان برای تعداد زیادی ملک کار بسیار سختی است که باید سازوکار آن به صورت دقیق مشخص شود.

فرارو- بازار سرمایه این روز ها در کانون توجه تمامی حوزه های اقتصادی قرار گرفته، به طوریکه این روز ها صحبت از تشکیل بورس مسکن یا عرضه متری مسکن در بورس کالا است، اتفاقی که اگر رخ دهد، می تواند تحولات جدیدی را در بازار مسکن رقم زند.
به گزارش فرارو، حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالا با اشاره به اینکه هم اکنون امکان اجرای طرح پیش فروش متری مسکن در قالب انتشار اوراق سلف موازی استاندارد در بورس کالا محیا است، اظهار داشت: در بازار مسکن تلاش بر این است تا به ابزاری در بورس کالا برسیم که پس انداز مردم را افزایش دهد، برای مثال فردی که می خواهد در بخش مسکن سرمایه گذاری کند، می تواند به طور مستقیم با ورود به معاملات متری مسکن در بورس کالا، هر چند اندک در ملک سرمایه گذاری کند.
پروژه های انبوه سازی مسکن می تواند در بورس کالا عرضه شود
سلطانی نژاد در این باره توضیح داد: ممکن است برخی افراد سرمایه کافی برای خرید یک واحد آپارتمان را نداشته باشند، اما با آغاز معاملات متری مسکن می توانند متراژی از یک ملک را خریداری کنند تا سرمایه آن ها متناسب با قیمت مسکن، ارزش یابد؛ به این ترتیب افراد می توانند حتی با سرمایه های خرد هم در بازار مسکن سرمایه گذاری کنند.
مدیرعامل بورس کالای ایران گفت: برای این طرح حضور انبوه سازان مسکن به عنوان عرضه کننده این اوراق نیاز است تا همواره آن ها در ازای میزان خرید متقاضیان، متراژ مشخصی از طرح مشخص شده را به مردم و خریداران عرضه کنند.
وی گفت: به عبارت بهتر در این طرح انبوه سازان با هدف تامین مالی و فروش ملک اقدام به انتشار اوراق سلف موازی استاندارد می کنند که این اوراق قابل تحویل در سررسید است و خریداران ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
عناوین مهم خبری