ایسنا/کرمانشاه یک کارشناس مسائل اقتصادی معتقد است، پیروزی "بایدن" در انتخابات آمریکا حداکثر 20 درصد در بهبود شرایط اقتصاد ایران نقش خواهد داشت، زیرا مابقی مشکلات عمدتا ریشه داخلی دارد.

دکتر علی حیات نیا در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و تاثیر آن بر وضعیت اقتصاد کشور، اظهار کرد: درباره میزان تاثیر انتخابات آمریکا بر اقتصاد ایران کارشناسان نظرات متفاوتی دارند، اما اکثر صاحب نظران منشا 50 تا 70 درصد مشکلات اقتصادی موجود کشور را مسائل داخلی می دانند تا مشکلات سیاسی بین المللی.
وی ادامه داد: این مشکلات ریشه ای و ساختاری اقتصاد ایران طی ده ها سال گرفته و ناشی از موارد مختلفی مانند اتلاف منابع، پایین بودن بهره وری، سوء مدیریت و ناکارآمدی، عدم شفافیت، اقتصاد دولتی، مسائل بانکی و پولی و... است.
این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه با وجود همه این موارد انتخابات آمریکا بر اقتصاد ایران چندان هم بی تاثیر نیست، یادآور شد: اگر "بایدن" در انتخابات رای بیاورد خوشبینی نسبت به بهبود مناسبات اقتصادی در کشور و خصوصا بین فعالین اقتصادی ایجاد خواهد شد و اگر "ترامپ " رای بیاورد نگرانی جای این خوشبینی را خواهد گرفت که هر دو این موارد می تواند با ایجاد جو روانی پیامدهای مثبت یا منفی برای اقتصاد ما داشته باشد.
وی از تاثیر احتمال بارگشت آمریکا به برجام با پیروزی بایدن یاد کرد که می تواند مناسبات سیاسی و اقتصادی کشور را تحت تاثیر قرار دهد و عنوان کرد: معتقدم تاثیر رای آوردن بایدن در بهبود اقتصاد ایران حداکثر تا 20 درصد خواهد بود.
حیات نیا اظهار کرد: به نظر می رسد اگر بایدن رای بیاورد تا حدود 20 درصد کاهش قیمت دلار را شاهد باشیم و ممکن است وضعیت بازار بورس نیز با برگشت اعتماد به این بازار و احساس امنیت سرمایه گذاران بهتر شود و اگر ترامپ رای بیاورد شرایط معکوس خواهد بود.
حیات نیا تاکید ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار