Forensic چیست و جعبه ابزار های آن کدامند؟
در دنیای دیجیتال امروزی هر فرد و همچنین هر سازمان همواره در معرض حملات و نقض های امنیتی مختلف هستند، از این رو با گسترش این حملات علمی به وجود آمد که تاریخچه آن به دهه ۹۰ میلادی برمیگردد. در این مقاله قصد داریم به بررسی علم فارنزیک Forensic (جرم یابی) و معرفی یک جعبه ابزار Forensic بپردازیم.
علم Forensic چیست؟ فارنزیک (Forensic) چیست؟
در لغت Forensic به معنی پزشکی قانونی می باشد. مبحث Forensic به دو دسته مختلف Human Forensic و Digital Forensic تقسیم بندی می شود که یکی برای جرم شناسی دیجیتال و رایانه ایی و دیگری برای پزشکی قانونی انسان می باشد.
Digital Forensics ( به اختصار Digital Forensic Science) یکی از زیر شاخه های علوم پزشکی قانونی می باشد که در آن به بررسی و جمع آوری اطلاعات و شواهد مختلف از یک سیستم رایانه ایی و یا دیجیتالی که غالبا به یک جرم خاص مرتبط باشد پرداخته می شود.
به صورت گفتار فارسی این علم به نام جرم شناسی دیجیتال هم شناخته می شود، افراد متخصص در این زمینه توانایی جمع آوری شواهد مهم، دسترسی به نقاطی که اطلاعات بسزائی در آن جا وجود دارد و توانایی بازیابی اطلاعات حذف شده را دارند .
این علم ابتدا مترادفی برای پزشکی قانونی انسان بوده است اما با گذشت زمان از سال ۱۹۷۰ تا به امروز پیشرفت بسزا و حیرت انگیزی داشته و جزوه یک شاخه های مهم در دنیای کامپیوتر و امنیت سایبری شده است.
مبحث Digital Forensic به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شود از جمله:
جرم یابی لینوکس (Linux Forensic) جرم یابی موبایل (Mobile Forensic) جرم یابی آیفون (iOS Forensic) جرم یابی ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار