اگرچه استئوماها به طور معمول روی جمجمه شکل می گیرند اما می توانند روی استخوان های بلند بدن مانند ساق و ران نیز ایجاد شوند.

عصر ایران: استئوماها تومورهای استخوانی خوش خیم هستند که به طور معمول روی جمجمه شکل می گیرند. با توجه به مکان شکل گیری، گاهی اوقات آنها می توانند موجب مشکلاتی مانند سردرد یا عفونت های سینوس شوند.
به نقل از "مدیکال نیوز تودی"، اگرچه استئوماها به طور معمول روی جمجمه شکل می گیرند اما می توانند روی استخوان های بلند بدن مانند ساق و ران نیز ایجاد شوند. استئوماهایی که روی استخوان های بلند شکل می گیرند به نام استئوئید استئوما شناخته می شوند.
انواع
سه نوع استئوما شناخته شده شامل موارد زیر می شوند:
کامپکت: اینها از مواد استخوانی بسیار متراکم شکل گرفته اند.
اسفنجی: اینها مشابه با استخوان عادی هستند و اغلب شامل مغز استخوان می شوند.
ترکیبی یا مخلوط: این توده ها هم کیفیت کامپکت و هم اسفنجی دارند.
استئوماها می توانند در هر جایی نزدیک به استخوان ها در جمجمه ایجاد شوند. بنابر مطالعه ای در سال 2013، آنها در استخوان فک و سینوس های پارانازال رایج هستند.
علائم
در بیشتر موارد، استئوماها علائمی ایجاد نمی کنند. در حقیقت، فرد ممکن است متوجه رشد آنها نشود تا زمانی که پزشک سینوس ها یا جمجمه را به واسطه نگرانی های سلامت دیگر بررسی کند.
اندازه و موقعیت مکانی استئوما ممکن است در شکل گیری علائم بالقوه آن نقش داشته باشد. به عنوان مثال، توده های کوچک تر احتمال کمتری دارد موجب علائم شوند و توده های بزرگ تر بر اساس موقعیت مکانی خود احتمال بیشتری دارد موجب علائم شوند.
از جمله قسمت هایی که استئوما می تواند شکل بگیرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:
نزدیک سینوس ها: تشکیل یک استئوما در نزدیکی سینوس ها می تواند موجب انسداد شود که می تواند از تخلیه مخاط ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار