شاخص کل بورس تهران امروز با ثبت یکی از سهمگین ترین رشدهای خود در تاریخ معاملاتی این بازار، افت بیش از ۱۰ هزار واحدی را تجربه کرد و به محدوده ۳۰۸ هزار واحدی سقوط کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی قدس آنلاین ، شاخص کل بورس تهران امروز با ثبت یکی از سهمگین ترین رشدهای خود در تاریخ معاملاتی این بازار، افت بیش از ۱۰ هزار واحدی را تجربه کرد و به محدوده ۳۰۸ هزار واحدی وارد شد. از نظر درصدی نیز این بزرگترین افت شاخص سهام از ۱۷ اردیبهشت ماه سال جاری است. با احتساب ریزش امروز بازدهی این نماگر از ابتدای سال تاکنون به ۷۳ درصد محدود شد. از نکات قابل توجه معاملات روز جاری، سرخ پوشی یکپارچه در بورس تهران بود. به طوری که از ۳۲۵ نماد معاملاتی تنها ۹ نماد با رشد قیمت همراه شدند. در این میان نیز ۲۳۹ سهم گرفتار صف های فروش سنگینی شدند که ماحصل آن انتظار ناکام بیش از ۶۰۰ میلیارد تومانی برای خروج از گردونه معاملات سهام بود. 
این هجوم دسته جمعی برای فروش و خروج از جریان معاملات در حالی رخ داد که متغیرهای بنیادی - چه از سوی شرکت ها، چه بازار ارز و چه بازار جهانی - سیگنال منفی ارسال نکرده است. چنین می نماید که فعالان سهام از تداوم ریزش قیمت ها بیشتر می هراسند و همراه با هیجان عمومی حاکم بر بازار در پی نجات سرمایه خود از زیان بیشتر هستند.
این روز منفی شاخص کل فرابورس ایران نیز با افت تاریخی ۱۴۱ واحدی پس از ۱۷ روز بار دیگر به کانال ۳ هزار واحدی وارد شد. 
در مجموع طی معاملات روز سه شنبه، نماد معاملاتی شرکت های صنایع پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه اصفهان، پالایش نفت تهران، گسترش نفت و گاز پارسیان و سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین بیشترین اثر منفی بر شاخص کل بورس تهران را داشتند. در فرابورس نیز این مهم به نماد معاملاتی شرکت های پتروشیمی مارون، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه، ذوب آهن اصفهان، سنگ آهن گهرزمین و ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار