پنهانکاری فرانسه درباره استفاده از تسلیحات فرانسوی علیه مردم یمن

دریافت خبر : دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۰
اکوفارس: رادیو فرانسه گزارش داد، افشای اطلاعات محرمانه نظامی فرانسه حاکی از این است که از تسلیحات ساخت این کشور در جنگ یمن و حتی غیرنظامیان استفاده شده و مقامات پاریس در این زمینه پنهانکاری کرده اند.

به گزارش فارس، گزارش هایی در دست است که نشان می دهد دولت فرانسه اطلاعات درباره انتقال تسلیحات ساخت این کشور برای استفاده در جنگ یمن را پنهان کرده است.
بنابر گزارش رادیو فرانسه، طبق اطلاعات محرمانه نظامی افشا شده درباره تسلیحات فرانسوی فروخته شده به عربستان سعودی و امارات متحده عربی در سال ۲۰۱۸، این تسلیحات شامل تانک، توپخانه، بالگرد و جنگنده می شوند که علیه غیرنظامیان هم از آنها استفاده شده است.
این آمارها را آژانس نظامی فرانسه (DRM) سپتامبر گذشته تدوین کرده و در اختیار «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه و دیگر مقامات عالی رتبه دولت قرار داده است و شامل تمامی تسلیحات فرانسوی می شود که دو کشور عربی یاد شده در جنگ یمن از آنها استفاده کرده اند.
خبرنگارانی که در این زمینه تحقیق کرده اند اعلام کردند که برخی از این تسلیحات در مناطق غیرنظامی هم به کار گرفته شده اند. به ویژه اینکه گفته می شود که دو ناو جنگی- یک ناو جنگی و ناو موشک انداز فرانسوی در محاصره یمن نقش داشته اند.
همچنین در این گزارش آمده است که دست کم ۱۲۹ خمپاره انداز CAESAR قرار است تا سال ۲۰۲۳ در اختیار عربستان سعودی قرار گیرد.
مقامات فرانسوی تاکنون به این خبر واکنش نشان نداده اند. این گزارش در حالی منتشر می شود که «فلورانس پارلی» وزیر دفاع فرانسه فوریه گذشته گفته بود که ارتش این کشور به تازگی تسلیحاتی به عربستان سعودی نفروخته است که بتوان از آن در جنگ یمن استفاده کرد.
به تازگی هم مشخض شد که از جنگنده های «یوروفایتر» و «تورنادو در جنگ یمن استفاده شده است. در ساخت این جنگنده ها آلمان و دیگر کشورهای اروپایی مانند بریتانیا و ایتالیا مشارکت دارند. دولت آلمان تاکنون ...

[ مشاهده متن کامل پنهانکاری فرانسه درباره استفاده از تسلیحات فرانسوی علیه مردم یمن اکوفارس ]