رئیس سابق شورای شهر تهران گفت: اگر قرار باشد چند نفر از نمایندگان مجلس تایید صلاحیت داوطلبان انتخابات شوراها را بر عهده داشته باشند، مسائل مختلف پیش می آید، به همین دلیل دو قوه قضاییه و مجریه مانند قوه مقننه در این امر شرکت کنند.

پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: مهدی چمران، عضور سابق شورای شهر تهران پیرامون اصلاح قانون شوراهای شهر و تغییر نظام انتخاباتی آن به حالت تناسبی که در دستور کار مجلس یازدهم قرار گرفته است، عنوان کرد: در کشور تعداد زیادی جناح و لیست وجود دارد؛ آیا شدنی است همه این ها برای انتخابات لیست ارائه دهند؟ در حالی که حدود 100 حزب در کشور وجود دارد؛ در میان این تعداد چگونه قرار است تناسب رعایت شود؟
اِشکالی به احزاب و جناح ها وارد نیست؛ احزاب با توجه به توان مدیریتی و جمعیت خود کاندیداهایی را به مردم معرفی می کنند؛ مردم هم به هرکدام بخواهند رای می دهند؛ حالا یا لیستی یا غیرلیستی.
وی ادامه داد: بنابراین در این باره یک بحث مفصلی هست که لزوماً ربطی به شورای شهر هم ندارد مبنی بر اینکه تناسبات چگونه قرار است به دست آید؟ ضمن آنکه تناسبی کردن انتخابات دلیلی هم ندارد؛ چرا که قانون می گوید اکثریت!
رئیس اسبق شورای تهران در رابطه با تاثیر ساختار شوراها بر وجود فسادهای مالی و اخلاقی گفت: مشکلات در این زمینه فراوان است؛ از جمله معضلات فرهنگی که متاسفانه در دو دوره دولت اخیر پررنگ تر شده؛ البته در دولت نهم هم کمابیش وجود داشت که به قول معروف گفته می شد برای رسیدن به منصبی، باید بارمان را ببندیم؛ مانند فرزند یکی از نمایندگان مجلس سابق که جویای حق خودش از سفره انقلاب بود؛ ما هم در جواب به این افراد می گفتیم نه تنها نباید خواهان سهم از انقلاب باشید بلکه باید همانند چمران جان خود را فدای انقلاب کنید.
چمران درباره چرایی بروز فساد در شوراها ادامه داد: زمانی که شاهد سهم خواهی مسئولان و فرزندانشان از انقلاب هستیم قطعاً شاهد فساد در بخش های مختلف از جمله ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار