اعتمادآنلاین|  روز شنبه «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با انتشار یک توییت از آزادی همزمان دکتر «مسعود سلیمانی» پژوهشگر ایرانی در بند آمریکا و «ژیو وانگ» که به جرم جاسوسی برای آمریکا در ایران در زندان به سر می برد، خبر داد. 
این رخداد که اولین تبادل رسمی زندانیان میان تهران و واشنگتن از زمان روی کار آمدن «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا به شمار می آید، به گمانه زنی هایی در خصوص در جریان بودن مذاکرات پشت پرده بین ایران و آمریکا دامن زده است. اما نشریه «نیویورکر» امروز (دوشنبه) روایتی از پشت صحنه آزادی این دو زندانی منتشر کرده که در صورت صحت، نشان می دهد این تبادل زندانیان بیش از هر چیز حاصل اقدامات گروه های غیردولتی و کانال های غیررسمی بوده است.
نیویورکر در ابتدای گزارش خود به سابقه بازداشت آمریکایی ها در ایران و همچنین دستگیری اتباع ایران در آمریکا اشاره کرده و نوشته است که سلیمانی به اتهام تلاش برای صادرات پروتئین های لازم برای تحقیقات پزشکی به ایران بازداشت شده بود، آن هم در حالی که صادرات چنین موادی یک «مورد جزئی دور زدن تحریم» به شمار می آید. به نوشته این روزنامه، دولت آمریکا تنها در دو سال گذشته دستکم 13 ایرانی را بازداشت کرده است.
بعد از اعلام آزادی این دو زندانی، ترامپ و مقام های دولت او تلاش کردند تا اعتبار این توافق را به نام خود ثبت کنند، با این حال، به نوشته نیویورکر افراد دخیل در روند گفت وگوها برای آزادی این دو نفر می گویند کاخ سفید روایت واقعی را تحریف کرده و تلاش های سه ساله آن ها برای تحقق این توافق را نادیده گرفته است.
اظهارات ضدایرانی هوک دو روز پیش از مبادله
این نشریه با اشاره ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار