عملیات ترکیه در سوریه| اتحادیه عرب تشکیل جلسه می دهد

فارس نیوز چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۲۵
همزمان با اعلام آغاز عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه علیه شبه نظامیان کرد این کشور، آنکارا اعلام کرد که شورای امنیت و آمریکا را در جریان این عملیات قرار داده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه عصر چهارشنبه (۱۷ مهر) از آغاز عملیات نظامی این کشور علیه شبه نظامیان کرد سوری مورد حمایت آمریکا در شمال سوریه خبر داد.
اردوغان در صفحه رسمی توئیتر خود اسم رمز این عملیات را «چشمه صلح» عنوان کرده و نوشت: «نیروهای مسلح ترکیه به همراه ارتش آزاد، عملیات چشمه صلح را علیه تروریست های پ.ک.ک/ی.پ.گ (حزب کارگران کردستان و یگان های مدافع خلق) و داعش در شمال سوریه آغاز کرد. ماموریت ما ممانعت از ایجاد گذرگاه تروریستی در طول مرزهای جنوبی خود است».
وی با بیان اینکه یکی از هداف این عملیات بازگرداندن صلح به مناطق شرقی فرات و شمال سوریه است، افزود: «عملیات چشمه صلح تهدیدات تروریستی علیه ترکیه را خنثی کرده و منجر به ایجاد یک منطقه امن می شود که بازگشت پناهندگان سوری به خانه هایشان را تسهیل می کند. ما تمامیت ارضی سوریه را حفظ کرده و جوامع محلی را از چنگ تروریست ها رها می کنیم» ( جزئیات بیشتر ).
آخرین اخبار مربوط به شمال سوریه در ادامه آمده است:
۲۳:۲۰ اتحادیه عرب به درخواست مصر قرار است شنبه هفته آینده (۲۰ مهر) به منظور بررسی عملیات نظامی ترکیه، در سطح وزرای خارجه تشکیل جلسه دهد. این در حالی است که این اتحادیه، عضویت سوریه را از سال ۲۰۱۱ به تعلیق درآورده است.
۲۳:۱۵ وزارت دفاع ترکیه دقایقی پیش اعلام کرد که ارتش این کشور به همراه گروهک «ارتش ملی سوریه» عملیات زمینی در شرق فرات را آغاز کرد.
۲۳:۰۰ بحرین، لبنان، عراق و امارات عربی متحده نیز در بیانیه های جداگانه عملیات ترکیه را محکوم کرده و خواستار توقف آن شدند.
۲۲:۳۵ خبرگزاری سانای سوریه به نقل از خبرنگار ...

سرخط اخبار