معرفی آثار و مشاهیر قرآنی تخت فولاد در نمایشگاه قرآن وعترت اصفهان

خبرگزاری مهر پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵۸

به گزارش خبرگزاری مهر ، در سالن میرداماد شانزدهمین نمایشگاه قرآن و عترت اصفهان آثار و مشاهیر قرآنی تخت فولاد معرفی می شوند. این نمایشگاه از روز شنبه ۲۸ اردیبهشت آغاز شده و تا روز سه خرداد، هر روز از ساعت ۱۷ تا ۲۳ پذیرای علاقه مندان است. عموم مخاطبان می توانند برای حضور در این نمایشگاه و آشنایی با تخت فولاد به محل برگزاری نمایشگاه های استان اصفهان واقع در پل تاریخی شهرستان مراجعه کنند.
تخت فولاد» در جنوب شرقی اصفهان به مساحت تقریبی ۷۵ هکتار قرار دارد و همردیف گورستان هایی چون «بقیع» در مدینه منوره و «وادی السلام» در نجف اشرف از متبرک ترین قبرستان ها در میان مسلمانان به شمار می رود. این مجموعه یکی از قطب های پنهان گردشگری اصفهان نیز به شمار می رود.
در منابع تاریخی از این گورستان بجز تخت فولاد با عناوینی چون «لسان الارض » و «بابا رکن الدین » (به دلیل وجود مقبره و تکیه بابا رکن الدین شیرازی، از مشاهیر عرفان قرن هشتم هجری و از شاگردان شرف الدین داود بن محمود قیصری) نیز یاد شده است. درباره وجه تسمیه نام «تخت فولاد» گفته اند که این نام به دلیل وجود مقبره بابافولاد حلوایی از مشاهیر عارفان قرن دهم هجری در این گورستان است که این مزار اکنون در مرکز مخابرات فیض قرار دارد.
نمی توان تاریخ دقیقی برای پیشینه این گورستان مشخص کرد، اما کارشناسان بر اساس برخی شواهد و وجود مقبره « یوشع نبی» از پیامبران بنی اسرائیل در این گورستان قدمت آن را به دوران پیش از اسلام باز می گردانند. این گورستان در دوره های مختلف تاریخی پس از اسلام نیز مشهور بوده و در وضعیت فعلی مقابر و تکیه هایی از دوران صفوی تا دوران معاصر در آن دیده می شود و بر ...