تهران- ایرنا- تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران و ونزوئلا، به رغم دوری مسافت دو کشور را به هم نزدیک تر کرده و تلاش «دونالد ترامپ» برای قطع این ارتباط در دریای کارائیب و تهدید به توقیف نفتکش های ایرانی با واکنش های جدی تهران مواجه شده است.

تعمیق روابط تهران- کاراکاس به عنوان دو بازیگر تحت تحریم در روزهای اخیر به نگرانی و هراس کاخ سفید دامن زده و پس از حرکت کشتی های حامل سوخت ایران به مقصد ونزوئلا، واشنگتن نیروی نظامی به دریای کارائیب اعزام کرده است.
در همین ارتباط، نیروی دریایی آمریکا از اعزام چهار ناو جنگی به نام های «یواس اس دیترویت»، «یواس اس لاسن»، «یواس اس پربل» و «یواس اس فاراگات» برای توقیف پنج نفتکش ایرانی خبر داد که این ناوگروه به همراه هواپیمای «پی ۸ پوسایدون» راهی کارائیب شده اند.
این اقدام آمریکا با هدف ایجاد مزاحمت برای تانکرهای حامل سوخت ایران با واکنش مسئولان جمهوری اسلامی ایران مواجه شد به طوری که «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان در نامه ای به «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل، تهدیدات غیرقانونی، خطرناک و تحریک آمیز آمریکا را نوعی دزدی دریایی و خطری بزرگ برای صلح و امنیت بین المللی دانست و تاکید کرد که آمریکا باید از زورگویی در عرصه جهانی دست برداشته و به حاکمیت قوانین بین المللی بویژه آزادی کشتیرانی در دریاهای آزاد احترام بگذارد.
از طرفی، «سیدعباس عراقچی» معاون سیاسی وزارت امورخارجه نیز از احضار سفیر سوئیس به عنوان حافظ منافع دولت آمریکا در ایران خبر داد که از وی خواست مراتب هشدار جدی جمهوری اسلامی ایران به هر گونه تهدید احتمالی از سوی آمریکا علیه نفتکش های ایرانی را به مقامات آن کشور منتقل سازد.
وجه اشتراک مواضع همه مسئولان ایرانی تهدید به واکنش فوری و قانونی به این اقدام احتمالی آمریکا است. به طوری که معاون سیاسی وزیر امورخارجه هشدار داد «هر گونه تهدید علیه نفتکش های ایرانی با واکنش فوری و قاطع ایران مواجه خواهد شد و دولت آمریکا ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
عناوین مهم خبری