تولید نفت اوپک از ابتدای سال برای جلوگیری از افت قیمت ها کاهش یافت اما نتوانست جلوی این روند نزولی را بگیرد، کارشناسان افزایش بازیگران بازار نفت را مهم ترین عامل کاهش قدرت اوپک می دانند.

به گزارش تجارت نیوز ، بازار نفت از ابتدای سال جاری میلادی روزهای پرنوسانی را پشت سر گذاشته است. چراکه از هر دو سمت عرضه و تقاضا عواملی در کار هستند که گاهی قیمت ها را به پایین و گاهی به بالا می کشانند.
این نوسانات در حالی بوده که اوپک از ابتدای سال با تعدادی کشور غیرعضو این سازمان متحد شده تا با کاهش تولید، بازار نفت را متعادل نگاه دارد. تغییرات شدید قیمتی نشان می دهد که این سازمان و توافق آن موفق عمل نکرده است.
به گفته کارشناسان افزایش بازیگران بازار نفت مهم ترین عامل کاهش قدرت اوپک و عدم توانایی این سازمان برای کنترل قیمت ها است. در حال حاضر در هر دو سمت عرضه و تقاضا بازیگران مهمی در بازار نفت وجود دارند.
«فوربس» در گزارشی از ۵ بازیگر مهم نام برده است که در حال و آینده مهم ترین نقش را در تعیین قیمت نفت ایفا می کنند و بر این باور است که این کشورها مهم ترین نقاط مورد توجه برای این بازار به شمار می روند.
در کنار این پنج بازیگر، موسسه رایستاد انرژی به تازگی در گزارشی به سه عامل اساسی موثر در روند تغییرات قیمت نفت در سال میلادی آینده اشاره کرده است. طبق این گزارش تحلیلی، بازار متعادل نفت در سال ۲۰۲۰ منوط به عدم رکود اقتصادی جهانی، ادامه کاهش تولید اوپک و اجرای مقررات جدید سازمان بین المللی دریانوردی (IMO) برای سوخت های دریایی است.
در این گزارش تاکید شده «بازارها می توانند با تمدید کاهش تولید نفت اوپک تا پایان سال ۲۰۲۰ متعادل شوند زیرا با اجرای مقررات IMO از ابتدای ۲۰۲۰، تقاضای بیشتری برای نفت خام ایجاد خواهد شد. به علاوه اقتصاد جهانی باید از رکود اجتناب کند و تقاضا برای نفت به بیشتر از نرخ معمول رشد که بین یک تا ۲/ ۱ میلیون ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار