مدیرکل گمرک بازرگان با اشاره به محصولات صادراتی از مرز با ترکیه گفت: در هفت ماهه امسال بیش از 2 میلیارد دلار کالا از بازرگان صادر شده است.

به گزارش صبحانه ، مجتبی بازگیر با اشاره به آمار عملکرد گمرک بازرگان در ۷ ماهه سال ۹۹ اظهار داشت: در این مدت بالغ بر ۱۳۵ میلیون دلار صادرات قطعی وجود داشته که وزن آن ۵۳ هزار تن بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به لحاظ وزن کاهش ۴۳ درصدی و به لحاظ ارزش نیز ۵۷ درصد افت کرده است.
مدیرکل گمرک بازرگان در مورد صادرات سایر گمرکات از بازرگان تصریح کرد: ۱ میلیارد و ۹۳۹ میلیون دلار صادرات انجام شده که وزن آن ۳۶۶ هزار و ۵۵۶ تن بوده است.
وی در مورد واردات نیز عنوان کرد: در این مدت ۲۰۳ میلیون دلار کالا به کشور وارد شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ وزنی ۴۹ درصد و ارزش ۴۶ درصد کاهش نشان می دهد.
بازگیر با اشاره به رویه های گمرکی در بازرگان، به ترانزیت خارجی، داخلی و کارنه تیر پرداخت و یادآور شد: هر کدام از این بخش ها مبدا و مقصدی دارند. در مجموع ارزش ترانزیت خارجی ۹۲۵ میلیون دلار بوده و ۶۲ میلیون دلار نیز به گمرکات داخلی ترانزیت کالا داشتیم.
مدیرکل گمرک بازرگان علت اصلی افت ترانزیت و صادرات و واردات را شیوع کرونا در کشورهای دنیا و وضعیت اقتصادی دانست و افزود: در هفت ماهه جمع کل تردد کامیون و تریلر و اتوبوس و سواری ۷۸ هزار و ۱۲۰ دستگاه ثبت شد. میانگین روزانه ۳۶۰ دستگاه کامیون و تریلر از گمرک بازرگان تردد دارند.
بازگیر در مورد درآمدهای گمرک بازرگان نیز بیان داشت: با توجه به افت صادرات، واردات و ترانزیت ناشی از شیوع ویروس کرونا ۳۵ درصد افت درآمد نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹۸ مشاهده می شود و به ۱۵۸ میلیارد تومان رسیده است.
وی در مورد عمده کالاهای صادراتی گفت: محصولات پتروشیمی شامل انواع روغن صنعتی و موتور، پارافین، گریس، ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار