جزئیات جدید از "معامله قرن"

اکوفارس دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۳
اکوفارس: روزنامه "واشنگتن تایمز" آمریکا در گزارشی به قلم رئیس انیستیو موسوم به مجمع خاورمیانه در آمریکا جزئیاتی را در خصوص "معامله قرن" منتشر کرده که قرار است از سوی ترامپ به عنوان طرح صلح خاورمیانه اعلام شود.

به گزارش ایسنا، دنیل پایتز، رئیس مجمع خاورمیانه در این گزارش در واشنگتن تایمز می نویسد: طرح صلح دونالد ترامپ برای درگیری فلسطین و اسرائیل دو سال پیش مطرح شد و تا به امروز تنها خود او و تعداد کمی از دستیارانش جزئیات دقیق این طرح را می دانند. با این حال جریانی از اطلاعات افشا شده که از انسجام داخلی کافی برخوردار بوده و از طریق گفت وگوها با مقامات دولتی تکمیل شده یک دورنمای ملموس را از محتویات این طرح ارائه می کند این جزئیات نشان می دهند که این طرح به نوعی یک تبادل بزرگ است:
کشورهای عربی اسرائیل را به رسمیت می شناسند و اسرائیل فلسطین را به رسمیت می شناسد و پایتخت هر دوی آنها شهر قدس است. این رویکرد دارای عناصری است که در چندین مرحله در سال های گذشته و به عنوان مثال در سال ۲۰۱۶ از سوی عبدالفتاح سیسی رئیس جمهوری مصر، در سال ۲۰۰۹ از سوی دولت اوباما، در سال ۲۰۰۲ از سوی ابتکار عمل صلح عربی و حتی در سال ۱۹۹۰ از جانب طرح تقارنی که من ارائه کردم، مطرح شده است.
این طرح های قبلی یا از اسرائیل می خواهند اول اقدام کند و یا خواهان اقداماتی همزمان از سوی اسرائیل هستند.
در مقابل اما طرح دونالد ترامپ می خواهد که کشورهای عربی ابتکار را آغاز کنند و اسرائیل به آن پاسخ دهد. این تغییر سبب شد که محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین هنگامی که در ماه مه ۲۰۱۷ با دونالد ترامپ ملاقات کرد معامله قرن را رد کند.
یک گزارش نشان می دهد که محمود عباس مدت ها از ارائه چنین طرحی نگران و شدیداً با آن مخالف بوده است.
جزئیاتی از این طرح که تا حدی به نفع فلسطینی هاست عبارتند از:
فلسطین متشکل از کل منطقه "الف" و منطقه "ب" در کرانه باختری و بخش هایی از منطقه "ج" ...