نیکول پاشینان نخست وزیر ارمنستان اظهار داشت که در حال حاضر مهمترین اولویت بحران قفقاز جنوبی، تامین امنیت ساکنان منطقه قره باغ است.

آفتاب نیوز :
پاشینیان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرگزاری دولتی تاس روسیه، در واکنش به این سوال که بر چه اساسی دوره پنج ساله برای حضور نیروی صلحبان روسیه در قره باغ تعیین شده است، اظهار کرد: این مساله توافق سیاسی است که بدست آمد و بدیهی است که در طول پنج سال باید تضمین هایی برای تامین امنیت و ثبات منطقه قره باغ بوجود آید.
وی افزود: اما با توجه به اینکه مناقشه قره باغ مناقشه ای طولانی بوده است، من فکر نمی کنم که دوره حضور صلحبانان روس در این منطقه به پنج سال محدود شود. به این ترتیب دوره پنج ساله آغاز روندی است که در آن تمدید خودکار دوره حضور صلحبانان پیش بینی شده است. در زمان حاضر مساله مهم تامین امنیت ساکنان قره باغ است و امیدوارم که صلحبانان روسی موفق عمل کنند و ماموریت را با موفقیت اجرا خواهند کرد.
لزوم ادامه مذاکرات در چارچوب گروه مینسک
پاشینیان در پاسخ به این سوال که چه رویکردی در مورد موقعیت قره باغ در شرایط تغییر یافته کنونی دارید، اظهار داشت: عملا بین سران گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا و ارمنستان تفاهمی وجود دارد که روند مذاکرات باید در چارچوب سران گروه مینسک ادامه بیابد و مسائلی که در بیانیه سه جانبه سران روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان درباره قره باغ حل نشده است، باید در چارچوب گروه سران گروه مینسک حل و فصل شود.
وی ادامه داد: شما از موضع ما در مورد وضعیت حقوقی قره باغ اطلاع دارید و موضع ما در این مورد تغییر نیافته است.
نخست وزیر ارمنستان خاطرنشان کرد که مذاکرات در چارچوب سازمان امنیت و همکاری اروپا درباره قره باغ هر چه سریعتر باید ازسرگرفته شود.
وی افزود: اما در زمان حاضر مسائل فوری تری وجود دارد ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار